Як зробити бекап сайту WordPress

319

Від автора: для всіх динамічних сайтів, і WordPress тут не виняток, дуже важливо регулярно здійснювати процедуру бекапа. Це дасть гарантію того, що в разі будь-яких неприємностей на сервері ви не втратите свій сайт і завжди зможете його відновити. Отже, давайте подивимося, як зробити бекап сайту WordPress.

Що таке бекап сайту WordPress?

Почнемо, мабуть, з визначення того, що розуміється під словом «бекап» і якого специфіка бекапа для сайту на WordPress. Отже, бекап — це ні що інше, як копія сайту або, як ще називають, резервна копія сайту.
Навіщо вона потрібна, думаю, пояснювати не потрібно, ви самі в своїй повсякденній життя могли не раз робити копії чого-небудь. Наприклад, які-небудь важливі документи ви можете зберігати не тільки на своєму комп’ютері, але і додатково помістити їх в хмарне сховище або записати на знімний диск. Це все робиться з однією метою — не втратити інформацію. Якщо, наприклад, жорсткий диск вашого комп’ютера прийде в непридатність, то документи можна буде відновити з копії в хмарному сховищі. В цьому суть.

Так само і з сайтом. Якщо ви поки ще не робили бекап, то саме час зайнятися цим питанням, щоб бути готовим до можливих несподіванок.

Які особливості має бекап WordPress, так і створення копії будь-якого динамічного сайту взагалі? Бекап WordPress можна розділити на два етапи: копіювання файлів сайту і бекап бази даних WordPress. Почнемо з першого. Але перш давайте торкнемося питання частоти бекапа сайту.

Отже, як часто здійснювати бекап сайту? Універсальної відповіді тут немає і все залежить від того, наскільки часто оновлюється ваш сайт. Приміром, у вас сайт-візитка, тобто сайт, який не оновлюється взагалі або ж оновлюється дуже рідко. У цьому випадку бекап досить зробити один раз, відразу після створення сайту. І потім робити тільки при оновленні будь-яких даних на сайті. Регулярне копіювання сайту в цьому випадку не має сенсу.
Якщо у вас сайт, який більш-менш регулярно наповнюється контентом, тоді визначте для себе свій графік бекапа. Наприклад, раз в тиждень або раз на кілька днів, або щодня. Якщо у вас новинний сайт, де публікуються новини десятками в день, тоді є сенс робити бекап навіть по кілька разів на дню. Все це в першу чергу стосується резервування бази даних.

Крім частоти бекапа потрібно ще замислитися над питанням де і як зберігати резервну копію. По-перше, тут краще говорити про резервних копіях, тобто у множині. Класична помилка замінювати одну резервну копію іншій. Це не зовсім правильно і добре. Справа в тому, що зроблений файл бекапа може бути елементарно пошкоджений. Не до кінця скачати на ваш комп’ютер або скачати з помилкою. Ми про це можемо і не дізнатися, якщо не виникне необхідність відновити сайт з бекапа. І ось тут би дуже придався попередній файл копії. Тому візьміть собі за правило зберігати кілька останній копій бекапу бази даних сайту. В цьому випадку якщо раптом остання версія буде пошкодженої, тоді ми завжди можемо взяти передостанню.

З цими питаннями, вважаю, ми визначилися і можемо переходити безпосередньо до бэкапу сайту WordPress.

Бекап сайту на WordPress

Як вже зазначалося, бекап сайту WordPress ділиться на два етапи. Перший з них найпростіший. Вам просто потрібно скопіювати всі файли WordPress, які знаходяться на вашому сервері. Для цього краще всього підключитися до сайту по FTP і провести процедуру скачування. Рекомендую використовувати для такої операції FTP клієнт FileZilla.

Як зробити бекап сайту WordPress

Також можете спробувати скопіювати файли через панель управління хостингом. Часто хостери пропонують операцію архівування вмісту і можливості завантажити архів з сайтом. Загалом, копіювання файлів сайту — досить проста операція.

На відміну від бекапу бази даних копіювати всі файли сайту регулярно — необхідності немає. Копію, якщо у вас її ще немає, є сенс зробити перед ручним оновленням WordPress. Надалі досить робити тільки копію папки \uploads\, яка знаходиться в папці \wp-content\. Саме в папку \uploads\ WordPress складає картинки та інші файли файли вашого сайту.

Більш важливий і цікавий для нас момент бекапу бази даних сайту. Зробити його можна різними способами. Перший спосіб — скористатися додатком phpMyAdmin, яке надається вашим хостингом. Інформацію щодо підключення до сервера БД з phpMyAdmin ви можете уточнити підтримки хостингу.

Отже, зайдіть в phpMyAdmin і виберіть в колонці зліва базу даних вашого сайту. Після цього у тематичній частині праворуч ми повинні побачити всі таблиці бази даних сайту.

Як зробити бекап сайту WordPress

Після цього перейдіть на вкладку Експорт, яку знайдете над списком таблиць.

Як зробити бекап сайту WordPress

На сторінці достатньо натиснути кнопку ОК, щоб почався процес бекапу бази даних. При цьому за замовчуванням вам буде запропоновано для скачування файл з розширенням sql.

Як зробити бекап сайту WordPress

Якщо база даних вашого сайту важить надто багато, тоді є сенс завантажити вже заархивированную копію бази даних. Для цього в Способі експорту виберіть опцію Звичайний і у відкритих налаштуваннях виберіть спосіб компресії, наприклад zip.

Як зробити бекап сайту WordPress

У результаті проведеної операції ви повинні отримати бекап бази даних сайту WordPress. Не дуже складний процес, але це процес, який ми повинні робити вручну. А немає можливості автоматизувати бекап бази даних, запитаєте ви? Відповідь — є! Для цього можна використовувати різноманітні плагіни для бекапа WordPress.

Плагін для бекапа WordPress

Це найпростіший варіант, який можна рекомендувати до використання. Плагінів для бекапа WordPress — маса. Можете вибрати будь-який вподобаний. Як простий у використанні, я можу рекомендувати WP-DB-Backup. Давайте встановимо його.
Отже, йдемо в меню установки плагінів і знаходимо шуканий.

Як зробити бекап сайту WordPress

Встановлюємо і активуємо плагін для бекапа WordPress. Після установки в меню Інструменти ви виявите новий пункт — Резервне копіювання. Йдемо туди і потрапляємо на сторінку налаштувань плагіна бекапа.

Як зробити бекап сайту WordPress

Власне, всі налаштування розділені на три групи і налаштування ці гранично зрозумілі. Перша група — Таблиці показує, які таблиці бази даних будуть збережені. Зазначивши галочками таблиці постів і коментарів, ми можемо виключити з бекапа спамові коментарі і редакції записів, тим самим файл бекапу бази даних буде мати менший розмір, зберігши тільки необхідні дані.

Друга група параметрів відповідає за ручне створення архіву з резервних копій бази даних. Натиснувши кнопку Створити архів, ми запустимо процес бекапа і за замовчуванням нам буде запропоновано завантажити архів на комп’ютер. Вибравши опцію відправити на email, ми отримаємо архів на вказаний email.

Остання група для нас найбільш цікава. Вона задає розклад бекапа, а також email, на який буде відправлятися архів. Це дуже зручно, оскільки ми можемо забути про процесі бекапу бази даних, все робитиметься автоматично за розкладом. Виберіть варіант розкладу, збережіть налаштування і спокійно займайтеся сайтом. Плагін для бекапа WordPress зробить все інше.

Ну а на цьому у мене все. Удачі!