Як користуватися cfdisk

33

Утиліта cfdisk-це консольна програма для розмітки жорсткого диска і створення на ньому розділів. Вона не така складна як fdisk або parted, оскільки не вимагає виконання будь-яких команд. У неї є псевдографічний інтерфейс, схожий на gparted, тільки в консолі. Може завдяки цьому вона і використовується для розмітки диска під час установки archlinux.

У цій невеликій статті ми розглянемо як користуватися cfdisk для розмітки жорсткого диска, а саме створення таблиці розділів, самих розділів і установки прапора завантажувальний. Встановлювати утиліту не доведеться, вона поставляється за замовчуванням в більшості дистрибутивів.

Як користуватися cfdisk

1. Пошук диска

При використанні cfdisk вам все ж доведеться скористатися fdisk для перегляду списку всіх доступних дисків в системі. У cfdisk немає можливості вибору диска, тому вам треба передати ім’я пристрою диска в системі в параметрах запуску утиліти. Щоб дізнатися це ім’я виконайте таку команду:

Sudo fdisk-l

Утиліта виведе всі диски і розділи на них, а також їх ім’я і розмір. В даному прикладі буде використовуватися не розмічений диск / dev / sdb розміром 500 гб.

2. Запуск cfdisk

Щоб запустити програму треба передати їй ім’я пристрою диска, з яким вона буде працювати. Якщо цього не зробити буде обраний перший диск в системі, наприклад, / dev / sda. У цьому прикладі треба відкрити/dev /sdb:

Sudo cfdisk/dev / sdb

Програму треба запускати від імені суперкористувача, так як вона буде вносити зміни на жорсткий диск.

3. Таблиця розділів

Якщо диск повністю порожній і на ньому немає ніякої таблиці розділів, то програма запропонує створити нову таблицю розділів. Для сучасних систем краще залишити gpt , але якщо ви хочете щоб цей диск могли читати windows xp і старіші системи, то слід вибрати mbr , тут вона називається dos :

4. Створення розділу

Після того як таблиця розділів створена, вам залишилося створити самі розділи. Для створення розділу у верхній частині вікна виберіть вільний простір , а потім за допомогою стрілок вправо і вліво , виберіть кнопку новий і натисніть enter .

Потім введіть розмір розділу. Його можна вказувати в мегабайтах (m), гігабайтах (g), терабайтах (t) або в секторах (s). Цю букву треба прописати після числа, що позначає розмір:

В даному прикладі створений розділ розміром на весь доступний простір – 465,8 гігабайт. Новий розділ буде виглядати ось так:

Якщо була обрана таблиця розділів mbr, то доведеться ще вибрати тип розділу основний (primary) або розширений (extended) . У gpt кількість розділів не обмежена, тому в такому підході немає необхідності. У mbr основних розділів може бути тільки чотири. Щоб створити більше можна створити один розширений розділ і в ньому вже створювати необхідну кількість розділів. Все це вміє робити cfdisk, але тільки з таблицею розділів mbr.

5. Налаштування розділу

У таблиці розділів gpt створений розділ можна трохи налаштувати. Можна змінити розмір розділу за допомогою кнопки розмір або вибрати його тип, за допомогою кнопки тип . Щоб змінити розмір, натисніть кнопку розмір і введіть новий розмір розділу:

Наприклад, давайте зробимо розділ розміром 300 гігабайт, в результаті після розділу з’явиться вільний простір і ви зможете створити ще один розділ:

За замовчуванням використовується тип розділу файлова система linux . Це означає, що в майбутньому розділ може бути відформатований в ext4 або будь-яку іншу файлову систему. Але, наприклад, для установки завантажувача grub потрібен розділ bios boot . Для вибору такого типу розділу натисніть кнопку тип і виберіть bios boot :

У меню доступні й інші типи розділів, які можна використовувати при необхідності.

6. Запис змін

Всі внесені зміни не запишуться на диск поки ви не натиснете кнопку запис або write . Тільки після її натискання програма запише всі зміни:

Після натискання кнопки запис треба підтвердити внесення змін набравши слово yes. Після цього програма повідомить, що все готово:

Після цього можна закрити програму, натиснувши кнопку вихід .

7. Завантажувальний розділ

Спробуємо ще розібратися з питанням як поставити прапори cfdisk. У таблиці розділів gpt немає такого поняття як завантажувальний розділ або прапор завантажувального розділу. Тут мається на увазі, що якщо треба щось завантажити, то завантажувач повинен розташовуватися на розділі efi, відформатованому в файлову систему fat. Однак якщо ви вибрали таблицю розділів mbr, то така функція буде доступна. Щоб зробити розділ завантажувальним виберіть цей розділ, потім натисніть кнопку завантаження. або boot :

Після цього вибраний розділ буде позначений зірочкою в колонці завантажувальний .

Висновки

У цій невеликій статті ми розібрали як користуватися cfdisk linux для розмітки диска. Її можна використовувати як для установки операційної системи, так і для підготовки нового жорсткого диска до роботи.

стаття поширюється під ліцензією creative commons sharealike 4.0 при копіюванні матеріалу посилання на джерело обов’язкове.

( 6 оцінок, середнє: 5,00 з 5)