Як додати диск в proxmox

31

Proxmox-популярна система віртуалізації. Для того щоб максимально ефективно використовувати надані операційною системою можливості, давайте розберемося як розширити сховище даних на жорсткому диску. Для зберігання даних в proxmox ve можна використовувати зовнішні сховища, мережеві ресурси або підключати до системи додаткові hdd або ssd, а також використовувати контролери scsi або raid.

Зверну вашу увагу на особливість системи: типи сховищ, крім образ диска і віртуальна машина можна розміщувати тільки на підключених сховищах з типом каталог . У цій статті ми розглянемо як додати диск proxmox на прикладі debian.

Додавання диска в proxmox ve

В даному випадку, підключений і попередньо налаштований в bios комп’ютера sata hdd ємністю 120 гб. Він повністю очищений і не розмічений ні під яку-небудь ос і визначився в системі як пристрій /dev/sdb . У proxmox ve підключення до сховища логічно розділені по вкладках датацентр , де можна підключити мережеві сховища, і кожної машини окремо, в нашому випадку локальна машина називається pve . Нижче представлені варіанти, пропоновані до створення з вкладки датацентр :

1. Розмітка диска

Для операцій з диском давайте використовувати в режимі xfce4 від імені суперкористувача root дискову утиліту gparted:

Виберіть меню пристрій , пункт створити таблицю розділів :

В результаті утиліта запропонує створити кілька видів розділів, в тому числі: msdos (mbr), gpt, mac та інші. Для цілей підключення додаткового сховища proxmox ve, розглянемо створення розділу gpt з різним видом файлових систем. Для цього виберіть gpt і натисніть застосувати .

2. Пошук розділу в консолі proxmox ve

Перейдіть в розділ pve, потім в розділ диски , там повинен з’явитися розмічений під gpt диск /dev/sdb з типом unknown , не використовуваний (колонка використання ), в колонці gpt має бути вказано так, а в колонці використання можна побачити тип диска, у /dev/sdb його поки немає:

3. Форматування диска засобами proxmox ve

В панелі управління proxmoxve можна відформатувати підготовлений диск під файлову систему lvm або zfs .

  • файлова підсистема lvm дозволяє використовувати різні області одного жорсткого диска і / або області з різних жорстких дисків як один логічний том. Реалізована за допомогою підсистеми device mapper. Активно використовується proxmoxve як основна файлова система.
  • файлова система zfs , розробки sun microsystems, підтримує великі обсяги даних, об’єднує концепції файлової системи, масивів raid, менеджера логічних дисків, принципи легких файлових систем, надає просте управління томами зберігання даних.

Так само ми створимо розділ на диску gpt, який відформатуємо під ext4, журналируемой файлової системою , яка використовується в операційних системах з ядром linux.

Для створення lvm розділу перейдіть в розділ диски машини pve , виберіть пункт lvm , створити: volume group , вкажіть диск /dev/sdb і задайте його ім’я, наприклад backup .

Той же спосіб підходить і для створення розділу lvm-thin : lvm thin provisioned volume, тонкі (розріджені) томи, які займають стільки місця, скільки потрібно системі.

Для створення zfs розділу знову використовуємо не розмічений диск, раніше розмічений диск можна знову повернути в стан не розміченого за допомогою gparted .

Перейдіть до панелі керування proxmox ve у меню диски машини pve , потім у розділі zfs виберіть кнопку створити: zfs. знову задайте ім’я сховища backup , якщо потрібно ввімкнути стиснення, і натисніть кнопку створити .

Зелений значок біля online говорить про те, що диск доступний для роботи. Також з панелі управління proxmox ve можна управляти станом сховища, додавати диски.

На створених і підключених через панель управління proxmox ve томах lvm можна зберігати образи і диски віртуальних машин. Для створення інших об’єктів необхідно прімонтіровать диск до файлової системи хоста pve. Тепер ви знаєте як додати жорсткий диск proxmox.

4. Форматування диска в ext4 за допомогою терміналу

Для розмітки диска gpt і форматування розділу під файлову систему ext4 скористайтеся додатком термінал . Нижче показано як виглядає структура файлової системи на хості pve :

За допомогою консольної утиліти fdisk зробіть створення системи gpt і створіть новий розділ на диску /dev / sdb :

G

N

W

В результаті в системі повинен з’явитися розділ /dev/sdb1 диска /dev/sdb . Створимо файлову систему:

Sudo mkfs.ext4 / dev / sdb1

Після закінчення форматування, створіть точку монтування / backup :

Mkdir / backup

Відредагуйте файл / etc / fstab , в якому вказуються точки монтування дисків системи, таким чином, щоб в кінці файлу був рядок:

Sudo vi /etc/fstab

/dev / sdb1 / backup ext4 defaults 0 2

Дайте системі команду монтувати всі диски, зазначені у файлі fstab :

Sudo mount-a

Таким же шляхом можна відформатувати диск lvm під ext4, щоб прімонтіровать його до файлової системи.

Створіть диск lvm, на цей раз з програми термінал . Для цього необхідно підготувати диск за допомогою консольної утиліти fdisk :

Sudo fdisk /dev/sdb

G

N

W

sudo pwcreate /dev/sdb1

sudo vgcreate pve-test-bkp /dev/sdb1

sudo lvcreate -l 110g -n backup pve-test-bkp

ls /dev/mapper

Свідомо створювалися довгі імена файлів, щоб показати, як буде називатися результат виконання команд: lvm-розділ pve—test—bkp-backup , розташований в /dev/mapper тепер можна відформатувати в файлову систему ext4 і примонтувати в розділ файлової системи / backup точно також, як раніше монтувався / dev / sdb1:

Mkfs.ext4 /dev/mapper/ pve—test—bkp-backup

У файлі /etc/fstab приберіть замість /dev/sdb1 вкажіть новий розділ, щоб виглядало так:

Sudo vi /etc/fstab

/dev/mapper/ pve—test—bkp-backup /backup ext4 defaults 0 2

Дайте команду системі перемонтувати диски згідно з даними /etc / fstab :

Sudo mount -a

5. Використання диска для зберігання архівних копій, образів і шаблонів

Після вдалого монтування диска залишилося додати диск proxmox в панелі управління. Для цього натисніть кнопку додати у розділі сховище хоста pve і вкажіть тип каталог . Виберіть id backup , каталог вкажіть / backup , у вмісті виберіть резервна копія і будь-які інші пункти за допомогою затиснутої клавіші на клавіатурі shift і кліків мишкою.

У меню пули датацентру створіть пул backup і додайте створене сховище backup . Це дозволить вибирати пул при створенні віртуальних машин, створенні бекапів та інших файлових операцій.

Налаштуйте резервну копію, на прикладі віртуальної машини centos. Для цього перейдіть у віртуальну машину, потім в пункт резервна копія , виберіть в правому куті сховище backup , натисніть кнопку створити резервну копію зараз . Після заповнення полів і натискання кнопки резеврная копія буде запущений фоновий процес створення резервної копії.

6. Використання диска для зберігання віртуальних машин

При створенні сховища backup були обрані не тільки резервні копії, тому його можна використовувати для створення образів віртуальних машин. Ті диски, які були ініціалізовані з панелі управління proxmox ve, можуть розміщувати образи віртуальних машин, але не інші об’єкти.

При створенні віртуальної машини можна вибирати будь-яке сховище, і воно буде підтримувати об’єкти, які створюються при створенні віртуальної машини. На скріншоті нижче наведено мінімальний набір об’єктів будь-якого сховища proxmox ve:

Висновки

Сьогодні ви дізналися як виконується підключення дисків proxmox, шляхами створення файлової системи на чистому не розміченому диску, з різними методами розмітки диска, варіантами підключення сховища до гіпервізора.