Як безкоштовно поїхати вчитися за кордон

7-2-2018

оли вже зрозуміло, що потреба в закордонному освіту є, а грошей на це немає, то варто визначитися з відомими змінними. Пункти, наявність яких варто перевірити в першу чергу: наявність вищої освіти, знання іноземних мов, досягнення в обраній сфері та досвід роботи. Хочу запропонувати вибрати учёба по обмену

Найбільш охоче дають гранти на навчання в магістратурі та аспірантурі, менш охоче, — на навчання на рівні бакалаврату. Крім цього гранти можна отримати і на короткотермінові дослідницькі програми, літні мовні курси, участь у виїзних школах і семінарах. Стипендії для навчання в магістратурі іноземним студентам пропонують більшість закордонних вузів. Знайти грант для отримання диплома бакалавра теж можливо, але в 90% випадків такий грант буде покривати або половину вартості навчання в перший рік, або буде давати щорічну знижку протягом усього періоду навчання. Найбільша кількість пропозицій доступно для тих, хто має ступінь магістра, під час навчання займався дослідницькою діяльністю, досяг певних результатів і заручився підтримкою наукового керівника в рідному вузі і має зв’язку з дослідницькими групами за кордоном.

Знання іноземних мов дозволить брати участь у більшій кількості програм. Вільне володіння англійською мовою — обов’язкова вимога практично для всіх програм, навіть тих, які пропонують стипендії для навчання в російських вузах. Володіння будь-якою іншою мовою виділить кандидата серед конкурентів і дозволить вибирати з більшого списку університетів та країн. Зазвичай навчання на магістерських програмах (і тим більше на аспірантських) в Європі проходить англійською мовою, але знання мови країни, в яку збирається їхати кандидат, хоча б на початковому рівні — це додаткові бали.

У наступному раунді варто перевірити якість отриманого диплому. Для програм, які націлені на лідерів, а це Chevening, програми Фулбрайта, Едмунда Маскі — особлива увага звертається на якість диплома і досвід кандидата. Організаторам програм все одно, червоний диплом у кандидатів (тим більше, що в інших країнах немає такого поняття, як «червоний диплом»), але їм дуже важливо знати, чи отримував кандидат завжди вищий бал або був згоден на будь-яку оцінку. У внутрішніх гранти університетів немає суворого вимоги наявності тільки вищих балів, однак, вибираючи між двома претендентами на стипендію, перевагу швидше за все віддадуть тому, у кого середній бал в дипломі вище.

Також при розгляді заявки звернуть увагу і на досвід роботи і участі у волонтерських програмах. Важливо, щоб волонтерська діяльність у сфері, відмінній від професійної. Організатори зазвичай віддають перевагу різним особистостям, мають широкий спектр інтересів і занять. Ще одна з основних вимог програми Chevening — це як мінімум дворічний досвід роботи з обраної спеціальності. Беручи участь у стипендіальній програмі Британської ради, підтверджувати наявність досвіду роботи документально не треба. Однак журі на кожній презентації своєї програми не втомлюється наголошувати, що тих, хто лукавить щодо того чи іншого пункту, видно відразу. Крім роботи важливий досвід участі у волонтерських програмах.