Вибираємо самі» довгограючі ” комплектуючі комп’ютера, яких вистачить на багато років

112

Нам всім хочеться, щоб куплений комп’ютер залишався актуальним якомога довше, не вимагаючи апгрейда і вкладення коштів. Але в реальності комплектуючі середнього рівня повністю застарівають приблизно за п’ять років, переходячи в категорію низькобюджетної продуктивності. Це досить накладно для середньостатистичного покупця, а враховуючи дефіцит комплектуючих і безпрецедентне зростання цін в 2020-2021 році, деякі комплектуючі вже переходять в розряд недоступної розкоші.

Реклама

Тут варто уточнити щодо купівельної спроможності, яку люблять вимірювати юні коментатори в інтернеті, розділяючи користувачів пк на дві групи словом «ніщеброд». У нашому світі все має свою ціну, еквівалентну витраченій праці і ми приблизно розуміємо, скільки повинен коштує той чи інший товар. І відеокарти, чия ціна в 2021 році злетіла до небес, теж мають свою ціну в очах користувача пк, помітно відрізняється від цінника в магазині.

І більшість розсудливо міркуючих користувачів просто не куплять відеокарту за 100000 рублів, як не куплять, наприклад, чашку кави посередньої якості в забігайлівці за 1000 рублів, хоча і мають суму на це в кишені. Адже ми прекрасно розуміємо, що через п’ять-шість років відеокарта, куплена за 100000 рублів, застаріє і буде «зливати» умовної geforce rtx 5060 32 гб. Тому відеокарти точно не підходять для нашого блогу, будучи самим швидко застарілим компонентом пк.

Процесори зберігають актуальність довше, але в їх розвитку періодично відбуваються скачки продуктивності, які швидко переводять топові моделі в розряд бюджетних. Один з таких стрибків стався зовсім недавно, зробивши неактуальними чотирьохядерники. Але купивши потужний чотирьохядерник вчасно, наприклад, core i7 – 2600к в 2011 році, ви могли спокійно користуватися ним 6-7 років, не відчуваючи нестачі продуктивності.

реклама

А ось материнські плати застарівають морально практично миттєво, після заяви виробника, що чіпсет “x” і сокет “y” не будуть підтримувати нові процесори “z”. Оперативна пам’ять тримається довше, але в переддень зміни покоління ddr4 на ddr5 стала не кращим вкладенням коштів.

Впевнений, багато читачів зараз вигукнули – ” тут все просто! беремо корпус, блок живлення і кулер і користуємося 10 років!». Але і з цими комплектуючими все дуже неоднозначно і варто розібратися детальніше, що з них прослужить нам п’ять років і більше. Почнемо з найпростішого-з корпусу.

реклама

За останнє десятиліття корпус середнього рівня помітно змінився-блок живлення переїхав вниз, кулери збільшили діаметр з 80-92 мм до 120-140 мм, практично зникли відсіки 5.25″, а на панелях з’явилися порти usb 3.x. І в цілому, корпус середнього рівня цілком можна експлуатувати 10 років, якщо він відповідає декільком вимогам: має хорошу вентиляцію, дозволяє використовувати ненажерливе залізо, вміщує великі кулери, відеокарти, материнські плати atx і має непоганий дизайн, який не набридне вам за ці роки.

Але ось що точно захочеться швидко поміняти – так це бюджетний корпус, з деренчать стінками, кволою «мордою», облазить фарбою і портами usb і звуку, початківцями глючити через рік експлуатації. Та й нерозумно економити кілька тисяч, коли купуєш річ на десятиліття, тому варто придивитися до топових корпусів, наприклад, thermaltake view 71 tg snow з сітілінка.

Цей місткий корпус типорозміру full-tower з приголомшливим дизайном, дозволить вам встановити будь-які комплектуючі і потужні системи охолодження для них, що дуже важливо, враховуючи, як почало зростати енергоспоживання відеокарт і процесорів. Накопичувачів 2.5 “і 3.5” можна встановити більш, ніж достатньо, а максимальна висота кулера процесора становить 190 мм.

Непогано в плані довговічності виглядає більш компактний і строгий корпус nzxt h710 ca-h710b-b1 , типорозміру midi-tower, що дозволяє встановити відеокарту довжиною до 413 мм, систему водяного охолодження, сім накопичувачів 2.5″ і чотири – 3.5″.

З блоками живлення, як з об’єктами для вкладення коштів, теж не все просто і однозначно. Дешева модель вже через пару років може зажадати заміни вентилятора. А почавши його міняти, ви можете виявити, що всередині здулися конденсатори, що загрожує високими пульсаціями струмів і виходом з ладу як самого бп, так і комплектуючих, які він живить.

Тому бюджетні блоки варто відкласти, вони стануть в нагоді тим, хто змінює пк цілком через п’ять років. А ось топові моделі бж можуть похвалитися якісними японськими конденсаторами, відмінною системою охолодження, що не залишає перегрітих зон, високим ккд і якісним вентилятором. А якщо ви візьмете такий бж з запасом по потужності, що дасть йому можливість працювати не на межі і менше грітися, то він цілком може прослужити до 10 років.

Наприклад, thermaltake toughpower rgb , потужністю 850вт. Бж має сертифікат 80 plus platinum, довгі дроти з великою кількістю роз’ємів, багатобарвне підсвічування і величезне напрацювання на відмову в 120000 годин. До речі, виробник, підкреслюючи якість і надійність моделі, дає гарантію в 120 місяців або 10 років, тобто цей бж можна сміливо брати в «довгограючий» пк на кілька апгрейдів.

Десятирічним терміном гарантії може похвалитися і бж corsair rm750x white , потужністю 750 вт, з сертифікатом 80 plus gold. Бп має напрацювання на відмову в 100000 годин, а відмінний дизайн дозволить йому прикрасити будь-який корпус.

Ще одна з найбільш довговічних частин пк – процесорні кулери. Системи водяного охолодження теж можна записати в цю групу, але тільки кастомні, а ось необслуговувані похвалитися таким довголіттям не можуть. Кулери ж можуть служити і п’ять і десять років, головне – щоб вистачило потужності відведення тепла, в кріплення підходило до нових материнських плат. Потужні процесори останніх моделей пред’являють до тепловідведення найсерйозніші вимоги, адже їх тепловиділення досягає 200 ват і більше. А процесори ryzen 5000 ще й страждають від невеликої поверхні відведення тепла, що утруднює охолодження.

На цьому тлі zalman cnps20x , здатний відвести 300 ват тепла, не виглядає надмірністю. Кулер має шість мідних теплових трубок і два вентилятори з гідродинамічними підшипниками, вага кулер становить солідні 1300 грам.

Трохи поступається йому кулер deepcool redhat , з більш доступною ціною, здатний відвести від процесора 250 вт тепла. Він має шість теплових трубок і вентилятор розміром 140 мм з гідродинамічним підшипником, а вага кулера становить 1079 грам.

Підсумки

За допомогою подібних комплектуючих легко зібрати пк, який при апгрейді буде вимагати тільки заміни процесора, материнської плати, озу і відеокарти. Але на кулерах, бп і корпусах «довгограючі» комплектуючі не закінчуються і в другій частині блогу ми розглянемо ще кілька їх видів.

Пишіть в коментарі, які комплектуючі прожили у вас найдовше життя?