Введення в Composer

404

Від автора: Дуже часто при розробці веб-додатків, особливо великих веб-проектів, необхідно використовувати різні сторонні бібліотеки. Наприклад, це може бути php-фреймворк, або шаблонизатор, або движок форуму, чи всі ці компоненти разом. У даному уроці ми з Вами розглянемо менеджер залежностей Composer, за допомогою якого можна легко завантажити і встановити необхідні бібліотеки

Введення в Composer

Якщо ми використовуємо кілька сторонніх бібліотек, їх необхідно правильно встановити і підключити до розроблюваним скрипту. У кращому випадку у кожної бібліотеки – необхідно підключити один головний файл, при цьому, якщо ми використовуємо три сторонніх бібліотеки, значить необхідно підключити три файлу.

Але що якщо одна з бібліотек залежить по своєму функціоналу, ще від додаткових бібліотек, в цьому випадку їх так само потрібно завантажувати і підключати. Тобто при використанні декількох бібліотек виникають деякі незручності, пов’язані з їх установкою.

Тому в даному уроці ми з Вами розглянемо менеджер залежностей Composer, за допомогою якого можна легко завантажити і встановити необхідні бібліотеки.

Установка Composer

Composer – це менеджер залежностей для інтерпретатора мови PHP, якщо сказати простіше – це скрипт, написаний на мові PHP, який завантажує необхідні Вам бібліотеки, і автоматично формує єдиний спеціальний файл, підключивши який, Ви підключите всі викачані бібліотеки. При цьому якщо необхідні Вам бібліотеки залежать від деяких додаткових бібліотек – вони так само будуть автоматично завантажені. Завантаження бібліотек, здійснюється з офіційного репозиторію пакетів packagist.org.

Як я сказав раніше Composer — це менеджер залежностей для інтерпретатора мови PHP, а значить даний інструмент встановлюється безпосередньо в інтерпретатор цієї мови. При цьому, зараз ми з Вами говоримо про інтерпретатор, який встановлений на Вашому домашньому комп’ютері, тому як часто, на сервері (на реальному хостингу в інтернеті) у нас немає доступу до інтерпретатору мови PHP. Та й це зовсім не потрібно, так як в основному сценарії розробляються на домашньому комп’ютері і переносяться на хостинг по закінченню роботи. Звичайно, інтерпретатор мови PHP у всіх може бути встановлений по-різному, наприклад хтось використовує програмне забезпечення Denwer, хто то OpenServer, хто окрему установку PHP, Apache, Mysql, але це зовсім не важливо так як процес установки менеджера залежностей Composer аналогічний для всіх випадків.

Перед установкою, давайте ознайомимося з офіційним сайтом менеджера залежностей Composer — https://getcomposer.org/:

Введення в Composer

Тут на сторінці Documentation наведено докладний опис по установці і роботі з даним менеджером (правда, англійською мовою).

Введення в Composer

Composer можна встановити операційну систему Windows двома способами:

вручну, використовуючи командний рядок;

автоматично, використовуючи спеціальний файл, посилання на який Ви знайдете на сторінці документації, в розділі установки під ОС Windows.

У даному уроці ми з Вами розглянемо ручний спосіб установки інструменту Composer. Відразу хотів би зазначити, що Сомроѕег, являє собою файл composer.phar, який зазвичай розташовується в папці з інтерпретатором мови PHP. Тому перед установкою бажано переглянути дану папку, бо, наприклад у програмному забезпеченні OpenServer (в модулях PHP), Composer вже встановлений.

Отже, запустивши веб-сервер, відкриваємо ” командний рядок (нагадаю, що для Windows 7 командний рядок можна відкрити, якщо в пошуку меню Пуск, введіть команду cmd), і переходимо в папку, в яку встановлений інтерпретатор мови PHP. Для цього використовується команда cd: cd шлях до папки

Введення в Composer

Введення в Composer

Тепер, згідно з документацією, необхідно виконати наступну команду: php -r “readfile(‘https://getcomposer.org/installer’);” | php

Яка виконає PHP код readfile(‘https://getcomposer.org/installer’), тобто ми прочитаємо віддалений файл. Тут хотів би відзначити, що у Вашому інтерпретаторі, мови PHP, повинно бути підключено розширення php_openssl.dll інакше команда не виконається.

Введення в Composer

Після виконання команди ми бачимо повідомлення про те, що установка успішно завершена. Перевірити, чи дійсно був встановлений Composer, можна використовуючи команду, яка покаже його версію: php composer.phar -v

Введення в Composer

Тепер для зручності роботи з ним, давайте виконаємо ще одну команду: echo @php «%~dp0composer.phar» %*>composer.bat

Дана команда, створить в папці інтерпретатора мови PHP, спеціальний файл composer.bat, за допомогою якого, можна звертатися до менеджера залежностей, використовуючи тільки ім’я composer, і при цьому, перебуваючи в будь-якій папці з-під командного рядка. Але при цьому в системній змінній path, необхідно прописати шлях до папки, в яку встановлений інтерпретатор мови PHP:

Введення в Composer

Установка необхідних бібліотек

Для початку давайте умовимося, що для нашого скрипта потрібні такі бібліотеки:

Мікро-Фреймворк Slim, офіційний сайт http://www.slimframework.com.

Шаблонизатор Twig, офіційний сайт http://twig.sensiolabs.org/.

Скрипт форуму PHPBB.

Тепер, необхідно в спеціальному файлі composer.json (даний файл створюємо в папці з даним скриптом) описати, що перераховані вище бібліотеки необхідні для роботи майбутнього скрипта:

{
“require”: {
“slim/slim”:”2.*”,
“twig/twig”:”~1.0″,
“phpbb/phpbb”: “3.1.3-RC2”
}
}

Як Ви бачите, цей файл повинен утримувати об’єкт у вигляді json рядка. У якого, властивості require, описані ті бібліотеки, від яких залежить майбутній скрипт. Причому, require – це в свою чергу так само об’єкт, властивості якого і є ті бібліотеки, які потрібно завантажити. Де ім’я властивості — це назва бібліотеки, а значення – це версія скачуваної бібліотеки. Причому назва складається з двох підрядків, розділених /. Рядок до роздільника – це ім’я постачальника, рядок після – це назва бібліотеки.

Назви і версії бібліотек, які необхідно зазначати в файлі composer.json, наводяться на офіційних сайтах, в розділі установка. Наприклад, для шаблонизатора Twig, документації, в розділі Installation, наведена рядок, яку я вписав у файл composer.json:

Введення в Composer

Після складання файлу composer.json, відкриваємо командний рядок, переходимо в папку, розроблюваного скрипта, і виконуємо команду: composer install

І відразу ж запускається установка необхідних бібліотек.

Введення в Composer

Після установки, в папці розроблюваного скрипта, ми знайдемо папку vendor, в яку були викачані всі необхідні бібліотеки та їх залежності, а так само був згенерований файл autoload.php, підключивши який Ви підключите всі викачані бібліотеки. Після цього можна працювати з встановленими бібліотеками.

На цьому даний урок завершено. Всього Вам доброго і вдалого кодування!