Все, що потрібно знати про вимірювання на apple watch

27

З кожним роком apple watch набирають все більшої популярності. Якщо раніше годинник можна було зустріти тільки у яблучних гиків, то зараз схоже, що кожен третій власник айфона має на зап’ясті носиться пристрій. Хто б що не говорив, а apple watch створені в першу чергу для контролю вашого здоров’я: вони рахують калорії, пишуть екг, міряють пульс, а деякі вміють навіть оцінювати рівень кисню в крові. Навіть якщо ви спочатку купували гаджет з цілями, відмінними від контролю показників, не пройде і року, як apple змусить вас звернути увагу на ці фішки. При цьому, думаю, що багатьом було б цікаво розібратися, як тут працює пульсометр або як apple watch вважають калорії .

Все, що потрібно знати про датчики на apple watch.

Особисто у мене до показників на годиннику довіри виникає мало. Зрештою apple сама каже, що apple watch не є медичним приладом і не претендує на колосальну точність. Але якщо подивитися з іншого боку, ми повинні розуміти, що приписка «медичний пристрій» це не тільки десятки наукових досліджень, а й узгодження з міністерством охорони здоров’я і купа інших бюрократичних моментів.

Як apple могла б зробити iphone краще, якби хотіла.

Як apple watch вважає калорії

Для початку варто сказати, що за спалювання калорій відповідає червоне кільце активності. Це не означає, що на інші кільця не варто звертати уваги, але якщо вас цікавлять калорії, червоне кільце головне. Не варто забувати про те, що apple watch вважає не все, а тільки активні калорії. Вони, на відміну від сплячих, спалюються тільки при фізичній активності. Годинники не враховують багато параметрів: розумову діяльність, фізіологічні потреби та інше. Їх показники не можуть використовуватися для планування режиму харчування.

Врахуйте, що apple watch рахують не всі калорії, витрачені за день.

На офіційному сайті apple вказує, що для підрахунку кількості спалених калорій apple watch використовують особисті дані. Переходимо в додаток watch, мій годинник, відомості про здоров’я , і дивимося, які меддані ми вказували при першій настройці: вік, стать, зріст, вага. Ви самі задаєте ці параметри, а годинник вже накладають на них інші показники: пройдену дистанцію і швидкість, режим і тривалість тренування, пульс, частоту дихання, рівень кисню в крові.

Кільця активності на apple watch.

Тут же apple просить вказати використання крісла-коляски (щоб більш точно визначати фізичну активність) і деяких ліків, що впливають на показники кардіовинослівості, а значить і на підрахунок калорій. Діти ростуть, дорослі повніють (або худнуть). Щоб зробити вимірювання apple watch точніше, намагайтеся регулярно оновлювати ці дані. За вас годинник це зробити не зможуть.

Як apple watch вимірює пульс

На відміну від кількості спалених калорій, з пульсометром на apple watch все більш-менш зрозуміло. Зі зворотного боку розумних годин знаходиться спеціальний датчик, який працює за принципом фотоплетизмографії.

Вимірювання пульсу на apple watch.

Думаю, що багато хто помічав зелене світіння при вимірюванні. Так ось, в годиннику є два елементи: зелений світлодіод, який підсвічує кров і фотодіод, який зчитує відображення. Під час кожного скорочення серця обсяг крові, що надходить в судини, збільшується, а в проміжку, навпаки, зменшується. Ці параметри і реєструють датчики. Такий метод дозволяє визначати кількість серцевих скорочень в діапазоні від 30 до 210 ударів в хвилину.

Відповідно, чим більше відстань між годинником і зап’ястям, тим яскравіше і частіше працює світлодіод. Саме тому для коректної роботи датчика необхідно щільне прилягання годин до зап’ястя. Про те, як правильно носити apple watch ми вже розповідали в нашому яндекс.дзен, можете ознайомитися.

У 2017 році стенфеордський університет провів ціле дослідження, де детально описав якість роботи вимірювачів пульсу в носяться пристроях. Виявилося, що похибка apple watch становить 2%, що є досить високим показником. Але цифри, як я вже говорив, для медиків мають мало значення, бо поки спеціальна організація (наприклад, fda) не схвалить прилад в якості медичного, в практиці він мало придатний.

Під час тренування apple watch міряє пульс безперервно.

Вимірювати пульс особливо важливо при фізичних навантаженнях. Як тільки ви включаєте режим тренування на годиннику, датчик починає працювати безперервно, завдяки чому забезпечується висока точність показників.

Як еппл вотч вимірює частоту дихання

Контроль частоти дихання на apple watch.

В watchos 8 у користувачів розумних годин від apple з’явилася можливість взяти на контроль частоту дихання. На офіційному сайті apple лише говорить, що для вимірювання частоти дихальних рухів apple watch задіють вбудований акселерометр.

акселерометр – прилад, який вимірює прискорення (різниця істинним прискоренням об’єкта і гравітаційним). З його допомогою гаджет може зрозуміти, що він переміщається в просторі.

З його допомогою apple watch може вимірювати рухи, які здійснює ваше зап’ястя під час вдиху і виходу. Якраз тому розумні годинник від apple вміють вимірювати частоту дихання тільки уві сні. Даних за точність вимірювання ніяких немає, але мені вдалося знайти деякі дослідження на цей рахунок, де оцінювалася частота дихання в залежності від положення зап’ястя. Похибка склала всього 0,38 вдихів в хвилину, що можна порівняти з медичними приладами, які використовуються в практиці і схвалені спеціальними організаціями.

Як apple watch міряє рівень кисню в крові

Технологія вимірювання рівня кисню в крові працює приблизно також, як і вимірювання пульсу — за допомогою світла, що відбивається. Найуважніші користувачі ще на презентації apple watch 6 звернули увагу, що крім зелених світлодіодів, тут є ще червоні. Плюс, датчиків тут сильно більше. Їх аж 8 (4 світлодіода і 4 фотодіода).

Кількість світлодіодів в apple watch 6 зросла в кілька разів, що допомогло додати функцію вимірювання кисню в крові.

Не будемо вдаватися в тонкощі медичної науки і скажемо лише, що кров по-різному поглинає червоне і інфрачервоне світло в залежності від рівня насичення киснем, тому світло, яке відбивається на спеціальний фотодіод в годиннику, дозволяє apple watch визначати колір вашої крові, а отже і рівень кисню в ній.

Вимірювання кисню крові в apple watch.

Не так давно ми розповідали вам про дослідження, які описували точність вимірювання вмісту кисню в крові apple watch 6, де датчик детально порівнювався з медичним пульсоксиметром, проте ці показники поки далекі від ідеальних. Можете ознайомитися самі.

Як на епл вотч виміряти тиск

На жаль, але поки apple watch не здатні вимірювати артеріальний тиск . У всякому разі поки такої функції заявлено не було. При цьому ті ж samsung galaxy watch 4 мають функцію вимірювання артеріального тиску і роблять це за допомогою тих же датчиків, які використовуються для контролю пульсу. Тільки дивляться не частоту відображення потоку крові, а обсяг.

Поки про таке нам з вами доводиться тільки мріяти.

Не рахуючи точності, про яку мало що відомо, у даної фішки є один істотний недолік — необхідність постійної калібрування пристрою. Власникам розумних годин від samsung доводиться проводити таку процедуру кожні в 4 тижні.

Плюс, з урахуванням того, як apple морочиться щодо похибки, не виключено, що в купертіно вважають такі вимірювання недостатньо точними і саме тому не впроваджують фішку. Але це всього лише мої здогадки.