У сша створено надпровідний магніт, що дозволяє синтезувати термоядерну енергію

24

Массачусетський університет (сша) повідомив у прес-релізі, що великогабаритний високотемпературний надпровідний магніт, розроблений і виготовлений commonwealth fusion systems і центром науки про плазму і термоядерному синтезі (psfc) массачусетського технологічного інституту, створив рекордне магнітне поле в 20 тесла (одиниця виміру сили магніту). Створене поле є на сьогоднішній день найсильнішим термоядерним магнітом на землі і являє собою значне просування до практичного термоядерного синтезу, який, за прогнозами багатьох експертів, в один прекрасний день може забезпечити світ практично безмежною енергією. Комерційна доступність нового матеріалу, подібного до стрічки, дозволила команді створити магнітне поле в установці набагато меншого розміру, ніж це було б необхідно при використанні звичайних магнітів.

“термоядерний синтез у багатьох відношеннях є найчистішим джерелом енергії”, – говорить марія зубер, віце-президент массачусетського технологічного інституту з досліджень. Кількість доступної енергії дійсно змінює ситуацію”. В якості палива для створення термоядерної енергії використовується вода, а на землі її дуже багато. Це практично необмежений ресурс. Ми просто повинні зрозуміти, як його використовувати”.

Сонце є джерелом енергії завдяки реакції, званої ядерним синтезом. Якби цей процес можна було відтворити на землі, він забезпечив би людство практично безмежною чистою, безпечною і дешевою енергією. Однак цей процес вимагає високих температур, набагато перевищують ті, які може витримати будь-який відомий нам твердий матеріал. Щоб використовувати енергію сонця на нашій планеті, вченим необхідно знайти спосіб захоплення і утримання плазми температурою 100 000 000 градусів і вище і запобігти її контакт з будь-яким твердим матеріалом. Для цього використовуються дуже потужні магнітні поля.

Створення такого потужного магніту вважається найсерйознішим випробуванням на шляху до створення працюючого реактора ядерного синтезу. Завдяки йому вперше з’явилася можливість продемонструвати термоядерний синтез в лабораторії на землі, над чим багато країн працювали десятиліттями, домагаючись лише незначних успіхів. За допомогою нової технології магнітів дослідники наблизилися до створення першого в світі термоядерного пристрою, здатного створювати і утримувати плазму, яка виробляє більше енергії, ніж споживає. Пристрій, який повинен продемонструвати це, називається sparc, і його будівництво планується завершити в 2025 році.

” це невичерпне, безвуглецеве джерело енергії, яке можна використовувати в будь-якому місці і в будь-який час. Це фундаментально нове джерело енергії”, – говорить денніс уайт, директор центру плазмової науки і термоядерного синтезу массачусетського технологічного інституту.

Наступним кроком буде подальший розвиток проекту, щоб побудувати справжню електростанцію. Попереду ще багато проблем, не остання з яких – розробка конструкції, що забезпечує надійну і стійку роботу. І, розуміючи, що мета тут-комерційна реалізація, ще однією важливою проблемою буде економічна. Необхідно спроектувати ці електростанції, щоб їх будівництво та впровадження було економічно ефективним.