Топ 10 кращих стратегій усіх часів на ПК

312

Головне достоїнство ігрової індустрії в різноманітті жанрів, де кожен може знайти гру собі по душі. Сьогодні ми детально розглянемо жанр RTS і розповімо про кращі стратегії на ПК. Причому йдеться не тільки про стратегії в реальному часі, але і про експериментальні, покрокові і складні містобудівні проекти. Проходження останніх так взагалі варто було б зробити в якості обов’язкового іспиту для всіх, хто примітив собі затишне містечко в Державній Думі.

10-е місце: Spore

Почнемо ми наш топ кращих в жанрі стратегій з вже забутою, але революційної гри Spore. Не обманюйтеся мультяшною графікою, адже на перевірку гра легендарного Сіда Мейєра за рівнем масштабу – це справжній No Mans Sky від світу стратегій. По своїй суті Spore – симулятор Бога. У стратегії ми своїми руками створюємо цивілізацію і наводимо її із зародкового стану клітинного до надраси, вільно борознить неосяжні космічні простори.

Головна особливість Spore в тому, що кожен етап розвитку цивілізації в грі пропонує унікальний геймплей:

 • Клітка. Початковий етап еволюції в грі, де виживає найсильніший. Борсаємося в первородний супі і поїдаємо інші клітинні організми
 • Істота. Вибираємося на сушу, створюємо прикольних франкенштейнов і ласуємо мешканцями наземного світу
 • Плем’я. На даному етапі «Суперечка» нагадує звичні будівельні стратежки на подобі Age of Empires: збираємо ресурси, будуємо армії і здійснили набіги на конкуруючі племена в грі
 • Цивілізація. Як можна здогадатися, на цей раз гра пропонує геймплей в стилі стратегій Civilization: проводимо експансію на конкуруючі держави. Доступний як силовий метод, так і можливість завоювати міста дипломатією
 • Космос. Вирушаємо крізь терни до зірок. Головна мета останнього етапу стратегії – досягти центру галактики (тисячі випадково генеруються зоряних систем додаються)

Так чому ж Spore, при всьому своєму масштабі, займає останнє місце в топ-10 кращих стратегій? Проблема в тому, що у спробі надати гравцеві максимум цікавих механік, розробники ні одну з них не довели до конкурентоспроможного рівня.

9-е місце: Command and Conquer 3 Tiberium Wars

Якщо ж вам до душі класичні стратегії з будівництвом, то варто звернути увагу на серію Command and Conquer, засновану на механіків культової стратегії Dune 2. При огляді всього різноманіття проектів в серії ми віддаємо перевагу Command and Conquer 3 Tiberium Wars. Гра вміло сидить на двох стільцях і для новачків в жанрі стратегій в реальному часі запропонує барвисту графіку і зрозумілий ігровий процес. А олдфаги залишаться задоволені цікавим геймплеєм, при загальній простоті, що дає величезний простір для тактичних маневрів, завдяки різношерстої техніці і солдатам.

«Тибериумные війни» особливо цінні сюжетом і голлівудським лоском, сочащихся з кожної щілини гри. Стратегія прийшла з тих бородатих часів, коли жанр RTS був в авангарді мейнстріму. А тому Electronic Arts не боялася вливати в гру колосальні ресурси і знімати тривалі кинематографичные відео з залученням голлівудських зірок. Таким чином, пограти в Tiberium Wars – це кращий вибір для шанувальників поодиноких проектів, які за фактом і не особливо люблять займатися будівництвом бази і розбиратися в інших премудростях стратегій.

8-е місце: Supreme Commander

На тлі дорогих і ефектних «Тіберіумні воєн» в 2007 році зовсім не заслужено загубилася Supreme Commander, що при першому погляді викликала скепсис із-за:

 • Посередньої графіки
 • Громіздкого і незручного інтерфейсу
 • Вайлуватого ігрового процесу

Але навіть з урахуванням усіх претензій Supreme Commander часто потрапляє в топ 100 стратегій. Причина криється все в тому ж масштабі, що привертає увагу в однокористувацьких стратегіях. Забудьте про сутички крихітними загонами, в Supreme Commander грати доводиться сотнями бійців і ворог у грі завжди готовий відправити нову армію солдатів, що перетворює стратегію в динамічну бійню планетарного масштабу.

Про тактику теж ніхто не забував, і найчастіше огляд поля дій доводиться здійснювати з висоти пташиного польоту, з-за чого геймплей нагадуємо стратегічну версію шахів. Не забувайте і про можливість грати по мережі.

7-е місце: Stronghold

Продовжує наш топ кращих стратегій на ПК культовий Stronghold. Гра вийшла майже 20 років тому і до сих пір не втрачає популярності, змушуючи геймерів завалювати пошуковики запитами на кшталт «А порадьте гру на подобі Stronghold». Інша справа, що знайти цю гру досить складно, так як на PC Stronghold – багато в чому унікальний жанровий вінегрет серед стратегій, де совместилось як поодинокі масштабні війни з будівництвом бази, так і містобудівний симулятор з менеджментом держави. Причому всі аспекти гри органічно доповнюють один одного.

Взявши у руки скіпетр монарха і керуючи городишком в епоху середньовіччя, до тотального панування можна прийти як диктаторськими, так і миролюбними засобами. Робітники і військові вимагають однаково як здорове харчування, так і облагороджений місто, де завжди знайдуться прикольні варіанти для дозвілля. А що робити, якщо ресурсів по мінімуму і смерди готують новий бунт проти короля? Займіться підрядком тортур і придушите повстання. Тільки вам вирішувати, якою людиною ви ввійдете в історію гри.

6-е місце: Warhammer 40 000 Dawn of War

Розробники з Relic мають репутацію майстрів, кожен проект яких вносить величезний внесок у розвиток сучасних ігор стратегічного жанру. Серед рясного портфоліо розробників особливо відзначимо Dawn of War, створену за мотивами всесвіту, вміло совместившей майбутнє і фентезі. Саме завдяки вміло обраної всесвіту стратегія «Світанок війни» дозволяє створити жорстокі битви, де кожен боєць може проявити свої сили як у далекому, так і ближньому бою.

Головні особливості Warhammer 40 000 Dawn of War:

 • Зміщення акценту з побудови баз на тактичні бої
 • Кожен загін має шкалу моралі, з-за чого потрібно уважно стежити за військовими баталіями
 • Список з 9 унікальних рас (з урахуванням доповнення Soulstorm) з транспортними і атакуючими юнітами, що вимагають від гравця різні тактичні підходи
 • Реалістична анімація і добірка соковитих добивань
 • Епічна всесвіт і крута можливість розчавити єретика сталевим кулаком «дредноут». Навіщо? Во славу імператора!

Навіть враховуючи, що серія ігор Warhammer 40 000 вже налічує 3 проекту, кожен з яких пропонує цікаві і неповторювані підходи до геймплею, саме оригінальний Dawn of War став своєрідним «Госту» і заслужено потрапляє в кращі ігор на ПК серед стратегій.

5-е місце: Total War Shogun 2

Наш ігровий рейтинг стратегій був би абсолютно недоречним, не згадавши ми велику (ні, серйозно, ви тільки подивіться наскільки тут масштабні битви) і популярні ігри з серії Total War. Всі релізи серіалу об’єднують кілька важливих особливостей: колосальні бої з участю кількох тисяч бійців, реалістичні і достовірно відтворені історичні епохи, класна графіка і розподіл гри на стратегічну (з захопленням територій, дипломатією та іншими звичними для Civilization моментами) і тактичну частина в реальному часі.

Total War досі живіша всіх живих, але найкраще серія проявила себе в Shogun 2, зачіпає етап феодальних війн у Японії. Гра максимально привітна до новачкам, але для любителів пограти вдумливо «Сьогун 2» пропонує максимально наворочену стратегічну частину. Окремий стовп – механіка генералів, які можуть об’єднуватися в стратегії династичними спілками, займати адміністративні посади і взагалі робити видимість, ніби ними керує не комп’ютер, а реальний гравець.

Для шанувальників жанру порадимо звернути увагу на .

4-е місце: StarCraft 2

Наближаючись до вершини рейтингу саме час нагадати про існування Blizzard, створюють найпопулярніші стратегії в світі. Ось тільки це той випадок, коли популярність зовсім не шкодить якості і глибині ігор. Оригінальний Starcraft зміг побудувати і відточити геймплейний фундамент для всього жанру стратегій, що пропонує кілька унікальних рас і юнітів, кожен з яких мав як слабкі, так і сильні сторони.

Продовження стратегії під назвою Starcraft 2, анонсований через 9 років, не приніс значних інновацій і випускався протягом трьох окремих ігор:

 • Wings of Liberty
 • Heart of the Swarm
 • Legacy of the Void

Попадання Starcraft 2 в топ стратегічних ігор обумовлено незмінною якістю для сучасних творінь Blizzard і статусом «гри для всіх». У стратегію рекомендується грати як геймерам, які віддають перевагу однокористувацькі битви з класною графікою й ефектно поставленим сюжетом, так і справжнім онлайн маніякам, які грають по мережі, здатні робити сто кліків в секунду по мишці комп’ютера і знають прості способи, як п’ятіркою будівельників за п’ять хвилин рознести базу супротивника.

Важливе зауваження: з 2017 року ігри трилогії Starcraft 2 стали абсолютно безкоштовні і це найкращий подарунок для всіх, хто любить комп’ютерні стратегії.

3-тє місце Sid meier’s Civilization VI

За майже 30-річну історію серія Civilization завоювала репутацію справжньої кузні, невтомно випускає кращі покрокові стратегії на PC. Геймплейний кістяк для всіх стратежек однаковий: ми беремо на себе роль Бога, який займається будівництвом цивілізації від її підвалин до створення наддержави. Не варто плутати Spore, де всі елементи гри рудиментарни. Civilization сфокусований лише на людському вигляді і пропонує настільки насичений і складний геймплей, що у новачків в стратегіях може запросто почати крутитися голова від великої кількості можливостей.

Так чому ж саме Civilization VI ми внесли в десятку кращих ігор всіх часів на ПК в жанрі стратегії? Все просто: гра не тільки обзавелася новою графікою і зберегла концепт, де ми займаємося захопленням територій, розвиваємо транспортну інфраструктуру і ведемо історичні держави через похмурий кам’яний вік та середньовіччя в щасливе (або не дуже) майбутнє XXII століття, але і методично розвинула всі елементи стратегії.

Старих фанатів Civilization VI порадує:

 • Просунутим ІІ комп’ютерних супротивників, які відтепер діють згідно своїм історичним праобразом
 • Розгалуженим древом технологій
 • Можливістю перемогти з допомогою однієї релігії
 • Оновленою системою генералів і великих людей

А ось для новачків в серії тільки сумні новини: гра стала ще більш складною, заплутаною і явно не розрахованої на геймерів, які люблять легкі будівельні стратегії, щоб убити хвилинку-другу часу.

2-е місце Heroes of Might and Magic 3

Ми чудово уявляємо, як вам вже могло набриднути старе і банальне кліше на кшталт «нестаріюча класика». Але що поробиш, якщо саме такі слова найкраще підходять для опису третьої частини великих «Героїв». Популярна фентезі гра незабаром відзначить друге десятиліття з дати виходу, але як і раніше залишається еталонним розвагою для шанувальників покрокових стратегій.

Формула успіху як завжди проста і геніальна:

 • 8 унікальних рас
 • Відмінний баланс
 • Легкий і неперегруженный геймплей
 • І колосальний простір для тактики з-за численних, начебто незначних нюансів

Важливе відмінностей від попередніх частин: велика кількість рольових елементів. Герой тепер не просто статист. Як і належить будь-якому полководцю, він бере активну участь в битві завдяки можливості використовувати магію і приміряти на себе унікальні предмети, що дозволяють посилити армію. А додайте до цього необхідність зводити свою державу, шукати цінні ресурси і подорожувати по повному небезпек світі гри і ви отримаєте легальний і крутий наркотик.

До того ж для гри з друзями немає необхідності вибиратися в онлайн – достатньо всього одного комп’ютера і компанії товаришів, які знають толк в комп’ютерних стратегіях.

1-е місце: Warcraft III

Зізнайтеся, ви напевно зовсім не здивовані лідером нашого топа кращих стратегій? Для підтвердження культового статусу Warcraft 3 достатньо лише того факту, що через 16 років стратегія досі є однією з головних світових кибердисциплин і дарує геймерам сотні тисяч доларів за призові місця. Але зведений в абсолют стандартний геймплей з будівництвом баз, унікальними расами і юнітами, що працюють по техніці «камінь-ножиці-папір» – це лише половина успіху третього «Варкрафта».

Інший момент – епічна сюжетна компанія з одним з найкращих сюжетів в історії стратегій, подається з допомогою звичних для Blizzard ефектних відео. За історією дезертирства Артеса по-справжньому цікаво стежити, а загальний сюжет з десятком колоритних персонажів закручується настільки стрімко, що після проходження стратегії так і хочеться поставити вищу оцінку і кидати гроші в монітор, лише б побачити продовження цікавої історії. Але Bllizard зберігає гробове мовчання. Однак король серед стратегій Warcraft 3, як і раніше, перед нами і ніщо не завадить провести ще десяток щасливих годин в Лордероне.

Ще більше якісних комп’ютерних ігор дивіться в добірці і в .

Джерело: http://ua-games.com.ua/