Після програшу apple в суді магазин app store буде втрачати мільярди щорічно

66

Судове рішення, винесене в сша щодо apple, яка з’ясовувала відносини з розробником гри fortnite компанією epic games, змусить компанію кардинально змінити бізнес-модель магазину додатків app store, що діяла з моменту його появи в 2008 році. Це може призвести до того, що власник маркетплейсу буде щорічно позбавлятися мільярдів доларів комісійних виплат.

Bloomberg.com

Відомо, що в п’ятницю окружний суддя івонна гонзалес роджерс (yvonne gonzalez rogers) постановила, що компанія зобов’язана надати розробникам додатків можливість монетизації своїх продуктів в обхід платіжної екосистеми apple. Якщо зараз компанія стягує за покупки додатків і в додатках комісію до 30 %, то тепер розробники зможуть розміщувати в них «кнопки, зовнішні посилання та інші заклики до дій, що ведуть користувачів до оплати альтернативними способами».

Виявилося, рішення стало не найгіршим варіантом для apple. Якби суддя визнала компанію монополістом, її могли очікувати куди гірші санкції. Проте втрати можуть бути цілком чутливими-комісії в app store в минулому році склали 6,3 мільярда доларів тільки в сша, більшість надходжень безпосередньо пов’язано з покупками і підписками в додатках.

За оцінками експертів, apple може почати втрачати від 1 до 4 мільярдів доларів щорічно, залежно від того, як багато розробників почнуть користуватися перевагами нової політики. У самій apple заявляють про те, що компанія здобула перемогу — оскільки підтвердилося, що вона не використовує монопольне становище, а «успіх не є злочином».

Раніше цього місяця компанія вже оголосила, що дозволить розробникам так званих «читацьких» додатків на кшталт netflix і spotify, новинних і книжкових сервісів використовувати альтернативні платіжні методи. Проте п’ятнична постанова означає, що уникнути комісії зможуть і розробники ігор. В apple заявляють, що ще рано говорити про те, коли зміни вступлять в силу — потрібні попередні консультації з суддею і найбільшими розробниками.

Примітно, що на пов’язані з ігровою індустрією покупки припадає близько 70% доходів app store, що надходять від менш ніж 10% користувачів платформи. Втім, у порівнянні із загальними доходами apple, надходження від app store незначні. Очікується, що тільки в» фіскальному ” 2021 році компанія заробить більше 360 мільярдів доларів. Крім того, багато розробників, можливо, віддадуть перевагу зберегти «прихильність» платіжній системі apple. Також всупереч очікуванням суддя відмовила в допуску на iphone сторонніх магазинів додатків.

Більше того, суд в сша передбачає зміни тільки для розробників з сша. Іншими словами, добровільний допуск альтернативних схем оплати для» читацьких ” додатків був глобальним з доброї волі apple, а можливість не платити комісію за покупки в іграх поширюється тільки на розробників зі сполучених штатів.

Навіть якщо гру epic games повернуть в магазин додатків, судове рішення не передбачає інтеграцію сторонньої платіжної системи в саму гру-epic доведеться створювати спеціальний сайт, на якому можна буде заплатити, перейшовши за посиланням.

Суддя не звільнила epic games від обов’язку компенсувати apple вигоду, втрачену магазином додатків через створення розробником системи оплати в обхід app store. Оскільки на той момент суд ще не прийняв рішення, epic зобов’язана виплатити 3,7 мільйона доларів за покупки, зроблені між серпнем і жовтнем 2020 року. Не виключено, що epic також доведеться заплатити 30 % за покупки, зроблені з листопада 2020 року до вступу рішення в силу.