Огляд накопичувача patriot viper vp4300: чесний pcie 4.0 ssd з двома радіаторами в комплекті

22

У виробників твердотільних накопичувачів другого-третього ешелону, бажаючих увійти в сегмент рішень для настільних пк верхнього рівня, сьогодні є не так багато можливостей. Причина-відсутність вибору потужних контролерів для ssd з інтерфейсомрсіе 4.0 x4, які не підтримують цей інтерфейс формально, а можуть реально користуватися його перевагами, пропонуючи лінійні швидкості понад 7 гбайт/с. Фактично, сьогодні цій вимозі задовольняє лише два чіпа: phison ps5018-e18 і innogrit ig5236. У теорії існує ще й третій контролер, silicon motion sm2264, але в реальності його поки ніхто не бачив.

Якщо зіставити паспортні характеристики перерахованих рішень, то першість виявиться на стороні фантомного варіанту silicon motion, а друге місце по продуктивності займе phison e18.

При цьому за поширеністю в реальних продуктах лідирує платформа phison: контролер e18 вже застосовують у своїх ssd такі компанії, як corsair, gigabyte, klevv, msi, mushkin, pny, sabrent, seagate і team group. Однак і опинився на третьому місці за потужністю контролер innogrit по популярностінаходітся не на останньому місці. На це рішення, яке є плодом роботи групи колишніх інженерів marvell, роблять ставку не найостанніші гравці на ринку ssd — adata, lexar, patriot і plextor, що може служити переконливим підтвердженням його спроможності.

Таким чином, відповідаючи на питання, який з продуктивних pcie 4.0-накопичувачів варто придбати для сучасної системи на базі процесорів amd zen 2/zen 3, intel rocket lake або alder lake, зараз можна назвати як мінімум чотири гідних варіанти. Перші два-це добре знайомі нам samsung 980 pro або wd black sn850 (обидва з фірмовим оригінальним апаратним дизайном), а два інших – різноманітні накопичувачі на контролерах phison ps5018-e18 і innogrit ig5236, як виконані відповідно до еталонного дизайну, так і спроектовані виробниками ssd самостійно. Рішення лідерів ринку ми вже досконально проаналізували у відповідних оглядах, а ось платформи незалежних розробників досі були обділені увагою. Тому саме час дати старт серії оглядів про підготовлені виробниками другого-третього ешелонів накопичувачі з інтерфейсом pcie 4.0, які повинні скласти конкуренцію флагманським пропозиціям samsung і western digital.

Головний герой сьогоднішнього матеріалу-накопичувач patriot viper vp4300, побудований на платформі innogrit ig5236 і укомплектований tlc 3d nand-пам’яттю виробництва micron. На перший погляд цей ssd схожий на adata xpg gammix s70, який вже був протестований деякий час назад-це дійсно так, але між ними є і важливі відмінності. За минулий час innogrit переробила мікропрограму, підтягнувши і перебалансувавши продуктивність, але найголовніше — спробувала зробити що-небудь з спостерігався раніше пекельним нагріванням. І в продукті patriot ці зміни знайшли своє місце: viper vp4300 прийшов на ринок помітно пізніше накопичувача adata і тому він відрізняється від перших версій xpg gammix s70 з точки зору користувацького досвіду. У цьому огляді ми спробуємо з’ясувати, що насправді змінилося, і постараємося встановити, яке місце серед передових pcie 4.0 ssd сьогодні можна відвести новому viper vp4300.

⇡#зовнішній вигляд і внутрішній устрій

Знайомство з patriot viper vp4300 почнемо найнесподіванішим чином – з комплекту поставки. Зазвичай ми не приділяємо увагу цьому аспекту-кому яка справа, в якого кольору упаковкепоставляется накопичувач? але з пропозицією patriot випадок особливий. Справа в тому, що тут в коробку з ssd вкладені вкрай нетипові, але важливі приналежності-цілих дві (!) пасивні системи охолодження, які можна встановити на накопичувач за своїм вибором. Перша система – чорний алюмінієвий радіатор розміром 72 × 22 × 4 мм з невеликим, але агресивним ребрами. Друга-тонка графенова пластина, яка може підійти в тому випадку, якщо накопичувач планується встановити в ноутбук.

Обидва варіанти охолодження забезпечені клейкою термопрокладкою, тому користувач без зусиль зможе встановити на ssd той чи інший варіант охолодження. І навіть обидва разом-за словами patriot, це теж не забороняється. Як зазначено в керівництві користувача, ефективність охолодження можна додатково збільшити, якщо на ssd спочатку наклеїти графенову пластину, а потім на неї поставити алюмінієвий радіатор.

Що стосується власне накопичувача, то viper vp4300 поставляється у вигляді плати формату m. 2 2280, мікросхеми на якій розташовуються з обох сторін. Частина поверхні накопичувача прикриває технічна етикетка із зазначенням модельного і серійного номерів – вона розташована на зворотному боці ssd.

Навіть швидке знайомство з компонентами, розташованими на друкованій платі, дає розуміння, що перед нами продуктивна модель. Контролер innogrit ig5236, на якому грунтується patriot viper vp4300, виглядає як процесор в мініатюрі – для нього вибрано не найтиповіше виконання fcbga. І це зовсім не дивно, адже мова йде про продуктивне чотирьохядерне рішення з вісьмома каналами для підключення масиву флеш-пам’яті, 32-бітним dram-інтерфейсом і зовнішньою шиною pcie 4.0 x4. Чіп ig5236 виробляється по сучасному 12-нм finfet-техпроцесу на виробничих потужностях tsmc і сумісний практично з будь-якими видами 3d nand, що використовують частоту інтерфейсу до 1200 мгц.

Поруч з контролером на viper vp4300 розташовується буферний чіп ddr4 sdram виробництва компанії sk hynix. У нашому випадку – а ми розглядаємо накопичувач об’ємом 1 тбайт – ємність мікросхеми становить 512 мбайт. На зворотному боці плати ssd знаходиться друга точно така ж мікросхема, так що повний обсяг dram-буфера у viper vp4300 1 тбайт становить 1 гбайт, як і належить флагманському накопичувачу.

Однак чотири мікросхеми флеш-пам’яті, розосереджені по обидва боки плати, такого ж нестримного оптимізму не викликають. Хоча їх корпусуванням займалася сама patriot і маркування на цих чіпах ні про що конкретне не говорить, відомо, що в них використані кристали 96-шарової tlc 3d nand четвертого покоління компанії micron. Проблема тут в тому, що зараз на ринку в ходу вже більш сучасна 176-шарова пам’ять п’ятого покоління, яка приблизно на третину швидше. Але, на жаль, зістикувати її з контролером innogrit ig5236 неможливо, оскільки вона використовує непідтримуваний в ньому 1600-мгц onfi-інтерфейс.

Ще один недолік стосується ємності пристроїв tlc 3d nand, які застосовані в складі viper vp4300 – вони 512-гігабітні. Це означає, що кожна мікросхема флеш-пам’яті містить всередині себе по два кристала флеш-пам’яті, що дає в терабайтному накопичувачі лише дворазове чергування пристроїв nand в каналах контролера. Отже, версія viper vp4300 1 тбайт не володіє максимально можливою для платформи innogrit ig5236 продуктивністю.

І ще одна цікава деталь: дизайн друкованої плати patriot viper vp4300 не такий, як у розглянутого нами раніше рішення adata на тій же апаратній платформі. Тому можна припустити, що оптимізації, яких чекала patriot, зволікаючи з випуском vp4300, зачіпають не тільки мікропрограму.

#технічні характеристики та особливості роботи

Відмінності viper vp4300 від інших накопичувачів на базі контролера innogrit ig5236 компанія patriot постаралася підкреслити навіть на рівні специфікацій. З точки зору паспортних характеристик її продукт перевершує майже всі аналоги, включаючи і adata xpg gammix s70. Причому це стосується не тільки продуктивності, але і показників витривалості.

Patriot viper vp4300 існує в двох модифікаціях-ємністю 1 і 2 тбайт — і якщо вірити специфікаціям, то молодша версія поступається старшій лише в швидкості послідовного запису, що пов’язано з меншим паралелізмом масиву флеш-пам’яті.

Втім, говорячи про заявлені характеристики, набагато важливіше відзначити високі показники витривалості. Patriot вказує, що за час життя її флагманські накопичувачі можна без втрати гарантії перезаписати 1000 разів, що перевищує типові обмеження, що виставляються іншими виробниками, включаючи лідерів ринку. При цьому у накопичувачів серії viper vp4300 досить невеликий розмір резервної області – всього 7 % від повної ємності. Тому оптимістичні декларації patriot щодо ресурсу пов’язані, по всій видимості, з вірою в закладений в контролер ig5236 фірмовий алгоритм корекції помилок innogrit 4k ldpc ecc.

Окремо відзначимо, що viper vp4300 чудово працює в складі ігрової консолі playstation 5. Він не тільки відповідає рекомендаціям sony за швидкісними показниками, але і відмінно поміщається в відведений дляНакопичувача відсік разом з встановленим на нього комплектним радіатором.

Але перераховані переваги viper vp4300 виливаються в те, що він і коштує дорожче інших флагманських рішень з інтерфейсом pcie 4.0. Наприклад, у порівнянні з adata xpg gammix s70 на тому ж контролері його ціна вище приблизно на чверть. І така картина спостерігається не тільки на російському, але і на глобальному ринку, в результаті чого накопичувач patriot виявляється дорожче, ніж навіть samsung 980 pro або wd black sn850.

При цьому, якщо заглибитися в нюанси алгоритмів роботи patriot viper vp4300, то з’ясується, що з ним все нетак добре, як видається на перший погляд. Головна проблема криється в досить повільному масиві tlc 3d nand, який зібраний з 96-шарової флеш-пам’яті одного з минулих поколінь. Побачити, у що це виливається на практиці, можна за допомогою тесту безперервного запису файлів на накопичувач, яким ми перевіряємо принципи роботи slc-кешування. У ньому задіюються стандартні для windows операції однопоточного копіювання файлів на випробуваний ssd, причому тест проводиться триразово: для повністю чистого ssd; для ssd, заповненого даними наполовину; і для ssd, який повний на три чверті.

Початкові ділянки всіх трьох кривих швидкості виглядають стандартно – при записі в slc-кеш patriot viper vp4300 1 тбайт може забезпечити копіювання зі швидкістю 2,3 гбайт/с, і це цілком типова величина для сучасних pcie 4.0 ssd. У будь-якому з трьох випадків накопичувач дозволяє заповнити в такому режимі приблизно третину від наявного в наявності вільного місця. Але далі, після припинення роботи slc-кешування, швидкість падає спочатку до 1,2 гбайт/с, а потім майже відразу до 0,6 гбайт/с, що досить повільно. Наприклад, samsung 980 pro, з яким збирається конкурувати viper vp4300, при прямому запису в масив tlc-пам’яті може забезпечити продуктивність на рівні 1,8 гбайт/с.

В результаті, повне заповнення файлами терабайтного накопичувача patriot займає майже 19 хвилин, в той час як забити файлами samsung 980 pro 1 тбайт можна за 8,5 хвилини. Але, на щастя, при читанні недолік швидкості масиву флеш-пам’яті viper vp4300 непомітний. Прочитати засобами windows всі дані з будь-якого сучасного pcie 4.0 накопичувача можна за 7-8 хвилин, результат новинки patriot потрапляє в цей інтервал.

Зате до чуйності контролера innogrit ig5236 при обробці операцій trim важко пред’явити будь-які претензії. Patriot viper vp4300 відноситься до числа накопичувачів, які справляються зі звільненням флеш-пам’яті без шкоди для паралельної активності. У практичному експерименті після видалення файлу об’ємом 64 гбайт помітно лише двосекундне збільшення часу відгуку ssd, але не зниження швидкості читання. Як це виглядає в деталях, відображено на наступному графіку, де показано швидкодію випадкового читання і його латентність під час виконання команди trim, наступної за видаленням файлів.

Правда, як видно за графіком, короткочасні «викиди» латентності при зверненні до даних можуть траплятися і через досить значний час після операції стирання. Але це навряд чи можливо помітити при практичному використанні ssd.

⇡#програмне забезпечення

Ніяких сервісних інструментів для patriot viper vp4300 виробником не пропонується. Однак для цього накопичувача є окрема утиліта для оновлення версій мікропрограми, і з нею власникам цього ssd, судячи у всьому, доведеться мати справу із завидною періодичністю.

Накопичувачі на базі контролера innogrit ig5236 чимось нагадують ssd з 2010-х років: свіжі прошивки для них виходять раз у раз, причому оновлення мікропрограми привносять помітні зміни в алгоритми роботи, про що, правда, розробники вважають за краще не говорити у відкриту.

Крім того, в частих оновленнях є і певна небезпека: заміна мікропрограми накопичувача – потенційно деструктивний процес, при якому можна позбутися не тільки всіх даних на ssd, але і, якщо щось піде не так, самого накопичувача.

⇡#опис тестової системи і методики тестування

Накопичувач patriot viper vp4300, про який йде мова в даному огляді, оголошений виробником першокласним геймерським ssd, а його вартість не залишає сумнівів, що виступати він планує в лізі чемпіонів. Тому для порівняння з viper vp4300 ми вибрали накопичувачі, які зазвичай встановлюють в свої комп’ютери ентузіасти. В першу чергу це samsung 980 pro і wd black sn850, а в другу – флагманські продукти виробників другого ешелону. Повний перелік учасників тестування наведено в таблиці нижче.

Окремо варто уточнити, що накопичувачі для тестів встановлювалися в слот m. 2, до якого підведені лінії pci express безпосередньо від процесора.

Для вимірювання продуктивності ssd застосовувалися наступні тести:

  • crystaldiskmark 7.0.0 . Даний бенчмарк включений в методику завдяки тому, що він зміг стати галузевим стандартом при визначенні характеристик ssd. У нашому ж випадку він використовується для визначення пікових показників продуктивності накопичувачів в різних режимах.
  • iometer 1.1.0 . Професійний тестовий пакет, за допомогою якого ми вимірюємо реалістичні значення показників продуктивності ssd при поширених рафінованих навантаженнях.
  • pcmark 10 storage benchmark . Тестовий додаток, що вимірює продуктивність дискової підсистеми під час моделювання типової роботи користувача. Використовуються три сценарії-базовий (робота в додатках і звичайна взаємодія з файловою системою), полегшений (моделювання системного диска) і файловий смітник (моделювання файлового сховища).
  • власні тести 3dnews . Вимірювання швидкості копіювання файлів утилітою robocopy, швидкості архівування і розархівування файлів архіватором 7-zip і продуктивності дискових операцій при запуску гри far cry 4 або при старті серії великих додатків, що включає microsoft word, adobe photoshop і premiere pro.

#продуктивність в crystaldiskmark

Популярний бенчмарк crystaldiskmark не дає точні дані про продуктивність накопичувача в повсякденному використанні, тому що працює виключно в slc-кеші, але зате він дозволяє переконатися в досяжності показників з офіційних специфікацій. Однак з patriot viper vp4300 все не так просто: вже на цьому етапі спливають якісь розбіжності. У разі лінійних операцій і дрібноблочного запису виміряні показники продуктивності навіть трохи перевищують заявлені, але при випадковому читанні viper vp4300 показує в тесті лише близько 400 тисяч iops — вдвічі менше обіцяних 800 тисяч!

Поруч зі скріншотом результатів viper vp4300 ми помістили другий скріншот, що відноситься до samsung 980 pro – при їх зіставленні відразу видно сильні і слабкі місця флагманського накопичувача patriot. Він явно сильніший за суперника при операціях запису, що говорить про вдалу реалізацію в контролері innogrit ig5236 технології slc-кешування, але дещо поступається за швидкістю читання і при змішаному навантаженні.

#продуктивність лінійних операцій

При простих послідовних операціях viper vp4300 цілком в змозі забезпечити рівень продуктивності, відповідний флагманським накопичувачам з інтерфейсом pcie 4.0 x4. Більш того, в тесті лінійного читання з невеликою глибиною черги запитів він обганяє всіх конкурентів, включаючи старші моделі wd і samsung, а при лінійної записи лише трохи поступається їм.

Втім, при змішаних операціях відставання новинки patriot від лідерів стає більш помітно – і samsung 980 pro, і wd black sn850 випереджають розглянутий накопичувач десь на чверть. І ось це-дійсно насторожує симптом, який вказує на слабкість платформи innogrit ig5236 при досить поширених різноспрямованих навантаженнях. Але справедливості заради потрібно вказати, що серед контролерів, доступних виробникам другого ешелону, ig5236 поки представляється більш вдалим варіантом.

#продуктивність дрібноблочних операцій

На жаль, при випадкових операціях з 4-кбайт блоками patriot viper vp4300 вже не може похвалитися видатними результатами. Тут він поступається не тільки samsung 980 pro і wd black sn850, але і в двох з трьох випадках програє платформі phison e18, представленої в тестуванні накопичувачем pny. І це, очевидно, пов’язано як з недостатньою обчислювальною потужністю контролера innogrit ig5236, так і з порівняно високими затримками його масиву флеш-пам’яті. Проте відставання viper vp4300 від лідерів не можна назвати критичним, хоча для такої дорогої моделі воно досить неприємно.

#продуктивність в pcmark 10

НеЗанадто вражаючий виступ viper vp4300 в синтетичних тестах з лишком компенсується результатами в pcmark 10-комплексному бенчмарку, який моделює реальні ситуації використання ssd при різноманітній активності користувача. У цій серії випробувань новинка patriot якимось чином вибирається у верхню частину діаграми, програючи лише wd black sn850. Виходить, що в складних сценаріях, пов’язаних з використанням ssd і в ролі системного накопичувача, і в ролі місця для зберігання призначених для користувача файлів, на viper vp4300 цілком можна покластися як на одне з найбільш швидкодіючих рішень. І, до речі, окремо потрібно звернути увагу на те, що цей накопичувач перевершує свого побратима adata xpg gammix s70, що, по всій видимості, можна пояснити оптимізаціями в мікропрограмі.

⇡#продуктивність в реальних задачах

При реальному використанні patriot viper vp4300 для різних файлових операцій результати виходять далеко настільки не однозначні. Так, при простому копіюванні він помітно повільніше флагманських накопичувачів wd і samsung, але в разі роботи з архівами, коли різноспрямовані потоки даних мають принципово різну інтенсивність, його результати виявляються помітно позитивніше. Більш того, в разі розархівування масиву файлів viper vp4300 вдалося перевершити всіх конкурентів. І до речі, таке навантаження, коли одночасно з лінійним читанням даних з файлу архіву відбувається дрібноблочний запис інформації, що витягується, ставить накопичувач patriot вище заснованого на тому ж контролері adata xpg gammix s70.

Судячи з усього, оптимізації мікропрограми patriot viper vp4300 робилися з акцентом на файлові операції. А коли справа доходить до вимірювання швидкості запуску з цього ssd програм та ігор, він показує себе далеко не кращим чином. В обох використовуваних нами сценаріях viper vp4300 поступився всім своїм основним суперникам, включаючи і заснований на тому ж чіпі накопичувач adata. Тут viper vp4300 можна зіставити лише з pcie 4.0-пропозиціями нижчого рівня, які засновані або на застарілому контролері phison e16, або на чотириканальному smi sm2267.

Patriot viper vp4300 демонструє дуже різнорідні результати в залежності від характеру навантаження, тому однозначно оцінити його швидкодію не так-то просто, але можна констатувати дві речі. З одного боку, лідером серед pcie 4.0-накопичувачів він не є, але з іншого — якщо він і поступається флагманським рішенням samsung і wd, то незначно.

#температурний режим

Хоча контролер innogrit ig5236 виробляється по 12-нм технології, це дуже гарячий чіп. У цьому ми переконалися, коли тестували заснований на ньому накопичувач adata xpg gammix s70. Втім, з тих пір пройшло чимало часу, за який розробники випустили нову мікропрограму, що обіцяє зниження робочих температур. До того ж компанія patriot підготувалася до боротьби з нагріванням як ніхто інший. Два варіанти охолодження в комплекті-графеновий теплорозсіювач і алюмінієвий радіатор-такого ми ще не бачили. Плюс для максимального ефекту виробник пропонує кинути на боротьбу з нагріванням обидва варіанти відразу.

У минулому тесті накопичувача на базі контролера innogrit ig5236 ми виявили, що без будь-якого охолодження він здатний розігріватися під час роботи до 100 градусів. Patriot viper vp4300 виявився не таким лякаюче гарячим: нова прошивка допомогла і його максимальна температура під навантаженням без охолодження не перевищує 90 градусів.

Якщо на viper vp4300 помістити комплектну графенову пластину, то при інтенсивних операціях з накопичувачем на її поверхні фіксується температура 85 градусів, що говорить про невисоку ефективність такого охолодження. Але його patriot передбачив для виняткових випадків – коли ssd встановлюється в тісні відсіки, наприклад, в ноутбуках.

У настільних системах цей накопичувач можна використовувати з повноцінним алюмінієвим радіатором, максимальна температура якого при інтенсивному використанні ssd виявляється майже на 10 градусів нижче – 76 градусів.

Варіант розміщення радіатора верхи на графенової пластині, який і рекомендується виробником як максимально ефективний, на ділі таким не здається: температура поверхні радіатора, встановленого другим ярусом, доходить до 75 градусів.

Втім, судження про температурний режим накопичувача по нагріванню системи охолодження-досить неточний метод. Але ми почали саме з нього, оскільки моніторинг s. M. A. R. T. У viper vp4300 працює неправильно – це в новій мікропрограмі так і не виправили. Температури, які видає телеметрія, приблизно на 20 градусів нижче, ніж нагрів контролера, який фіксується тепловізором на зовнішній поверхні мікросхеми.

На наступному графіку наведені температурні криві, зняті за допомогою вбудованого моніторингу накопичувача в чотирьох випадках: без охолодження, з графеновою пластиною, з радіатором і з етажеркою з двох систем охолодження одночасно. В якості навантаження в цьому випробуванні використовувалися змішані лінійні операції з переважанням читань.

Дивлячись на графік, можна зробити кілька висновків. По-перше, без радіатора patriot viper vp4300 краще не використовувати. В такому стані його температура швидко доходить до якогось максимальної межі і там і залишається, активуючи постійний троттлінг. По-друге, графенова накладка майже не здатна пом’якшити температурний режим. З нею температура ssd наростає дещо повільніше, але від троттлінга вона не рятує – просто він активується трохи пізніше. По-третє, використовувати накладку з радіатором-затія так собі. Всупереч твердженням patriot, комбінація з двох систем охолодження працює гірше, ніж одиночний радіатор. І по-четверте, радіатор для viper vp4300 не тільки необхідний, але і достатній. З ним накопичувач не перегрівається і температурний захист не спрацьовує навіть при високих навантаженнях, дозволяючи отримати максимальну віддачу в плані продуктивності.

#висновки

Дійсно швидких накопичувачів з інтерфейсом pcie 4.0 стає все більше. Сьогодні такі пропозиції є не тільки у лідерів ринку ssd, але і у компаній другого ешелону, які не ведуть власних розробок контролерів і пам’яті. І, відверто кажучи, подібні пропозиції майже не поступаються іменитим флагманам, а в деяких аспектах навіть виявляються сильнішими. Patriot viper vp4300-хороший приклад такого накопичувача. Він грунтується на платформі innogrit ig5236, яка в поточному вигляді хоч і поступається wd black sn850, але по інтегральній продуктивності цілком може бути порівнянна з samsung 980 pro.

Як показав докладний розгляд, viper vp4300 трохи не дотягує до лідера серед споживчих pcie 4.0 ssd через використання в ньому відносно старої 96-шарової флеш-пам’яті micron з більш низькою пропускною здатністю і більш високою латентністю, ніж у сучасних зразків. Через неї в профілі продуктивності розглянутого ssd компанії patriot виявляється два недоліки. По-перше, цей накопичувач має досить низьку швидкість запису при вичерпанні обсягу slc-кеша. По-друге, він відстає від інших флагманських рішень при змішаних операціях і, зокрема, в сценаріях, пов’язаних із запуском ігор і додатків. На щастя, у багатьох інших випадках використання в накопичувачі не найсвіжішою tlc 3d nand компенсуються ефективним алгоритмом slc-кешування. Наприклад, при лінійному читанні даних, роботі з файлами і в комплексних сценаріях продуктивність patriot viper vp4300 знаходиться на дуже хорошому рівні і не викликає ні найменших нарікань.

Також не можна не відзначити, що платформа innogrit ig5236, яку компанія patriot вибрала для свого флагманського рішення, вже не лякає позамежними температурами, якими вона демонструвала раніше. Розробники провели роботу над помилками і тепер температура контролера стала приблизно на 10 градусів нижче. А на додаток до цього patriot подбала про те, щоб навіть ті користувачі, материнські плати яких не мають штатного охолодження слотів m. 2, мали можливість організувати для viper vp4300 ефективний тепловідвід, який дозволить уникнути зниження продуктивності.

В кінцевому підсумку patriot viper vp4300 представляється цілком гідним потрапляння в сучасний високопродуктивний пк на базі процесорів amd ryzen 5000 або intel core 11-го і 12-го покоління. Однак поки у цього ssd є одна неприємна особливість, яка перекреслює всі плюси – висока ціна. Він продається дорожче флагманських pcie 4.0 — пропозицій лідерів ринку — samsung 980 pro і wd black sn850-і саме з цієї причини viper vp4300 представляє для ентузіастів поки лише теоретичний, але не практичний інтерес.