Карта сайту для WordPress

264

Від автора: ласкаво просимо, шановні передплатники і читачі. Ознайомившись з цим уроком, ви знайдете всю необхідну вам інформацію про те, що з себе представляє карта сайту WordPress, чи необхідна вона і, власне, як зробити карту сайту на WordPress. В уроці ви дізнаєтеся кілька способів створення карти сайту sitemap для WordPress.

SITEMAP.XML — ЧИ ПОТРІБЕН ВІН?

Отже, відразу визначимося з наступним моментом: під картою сайту найчастішедразумевается саме файл sitemap.xml. Розташовується він найчастіше в кореневій директорії вашого проекту. Наявність карти сайту насправді не є обов’язковим, однак, цей файл буде зовсім не зайвим.

Адже карта сайту спрощує пошуковикам індексування сайту. Пошукачі можуть обійтися і без файлу sitemap (карти сайту), поступово просканувавши сайт і знайшовши всі його сторінки. Проте, створивши sitemap, ми прискоримо процес, допоможемо дізнатися про появу нової статті, а також дамо пошуковику інші корисні дані для побудови індексу за проектом. Адже в sitemap ми не тільки розміщуємо посилання на всілякі матеріали сайту, але і інші корисні відомості: частота оновлення, важливість тієї чи іншої статті за вказаним URL, останнє редагування сторінки. Ці дані, звичайно, не настільки важливі, першорядну важливість полягає саме в посиланнях, в адресах URL.

Ну і перш, ніж ми приступимо до створення карти сайту, давайте озвучимо деякі обмеження, які слідуємо враховувати при генеруванні sitemap. Обмеження дуже прості: максимальна кількість адрес в файлі — 50000 URL і максимальний розмір файлу — 10 Мб. Ось і всі обмеження.

Може так статися, що у вас масштабний портал, де кількість посилань перевалить за позначку в 50000 або розмір файлу буде більше 10 Мб. В цьому випадку дані обмеження можна обійти, скориставшись порадами з офіційної документації. Наприклад, файл можна стиснути в gzip або ж можна використовувати кілька файлів sitemap, вказавши їх у файлі індексу sitemap.

Отже, ми з’ясували, що є таке карта сайту і для чого вона потрібна. Тепер давайте розглянемо кілька способів її створення.

ГЕНЕРАТОРИ SITEMAP.XML

Варто згадати, що карта сайту може бути створена вами самостійно, вручну. Оскільки це звичайний файл xml, то ми його можемо створити в будь-якому текстовому редакторі. Формат sitemap можна знайти в документації, посилання на яку я давав вище.

Карта сайту для WordPress

Теги в даному файлі зберігають такі відомості:

loc — URL сторінки

lastmod — модифікація, зміна сторінки

changefreq — можлива частота зміни сторінки

priority — важливість сторінки (можливе значення від 0,0 до 1)

Проте, самі розумієте, ручне створення карти — справа невдячна і більш-менш виправдано тільки для візитки, налічує кілька сторінок. Якщо ж у вас вже хоча б кілька десятків сторінок, тоді даний спосіб нікуди не годиться.

І тут нам допоможуть онлайн зервисы, які пройдуться по вашому ресурсу і згенерує файл sitemap. Подібних сервісів багато і знайти їх можна за простим запитом «sitemap generator». Багато з таких сервісів пропонують нам тут же в режимі онлайн згенерувати карту сайту з певними обмеженнями, часто це максимальна кількість URL 500 адрес. Після реєстрації або ж за символічну плату в декілька доларів ці обмеження знімаються і ми зможемо створити повну карту сайту.

Спосіб, як ми бачимо, вкрай простий і підходить для більшості проектів. Але є спосіб ще простіше, який просто ідеально підійде власникам сайтів WordPress. Давайте його розглянемо в наступній частині статті.

WORDPRESS — СТВОРЕННЯ КАРТИ САЙТУ З ДОПОМОГОЮ ПЛАГІНА

Отже, у нас є сайт на WordPress і нам необхідна карта сайту для пошукових систем. Проста задача, яка в WordPress вирішується дуже просто завдяки плагінів. Як варіант, ми могли б використовувати популярний плагін Google XML Sitemaps. Однак, якщо ви не хочете ставити зайвий плагін, я пропоную вам вибрати варіант два в одному. Думаю, практично всі з вас знають і використовують плагін All in One Seo Pack (AOSP). Так от, в останніх версіях даного плагіна з’явився модуль для роботи з картою сайту.

Якщо ви ще не використовуєте такий корисний плагін, як AOSP, тоді давайте встановимо його. В адмінці йдемо в меню додавання нового плагина і в пошуку набираємо запит «all in one seo». Один з перших знайдених результатів — наш. Плагін встановлювався вже більше мільйона разів, що є безумовним свідченням його популярності.

Карта сайту для WordPress

Проходимо стандартну процедуру установки плагіна. Після інсталяції плагіна в меню ви знайдете новий розділ, який так і називається — All in One SEO.

Карта сайту для WordPress

Оскільки нас цікавить стводання карти, ми приділимо увагу саме роботі з модулем генерування sitemap.xml, а не іншим налаштувань і роботі з плагіном SEO. Отже, щоб створити карту, нам для початку необхідно включити модуль XML Карта сайту, спочатку він вимкнений. Рухаємося в меню Керування модулями і активуємо плагін.

Карта сайту для WordPress

Після активації модуля в меню з’явиться додатковий пункт — XML Карта сайту. Заходимо в нього. Плагін русифікований, тому всі налаштування прості і інтуїтивно зрозумілі. Тут варто зупинитися лише на окремих нюансах.

За замовчуванням файлу sitemap ви не знайдете, він не створюється фізично, а генерується на льоту. За це відповідає пункт Динамічна карта сайту, він за замовчуванням.

Карта сайту для WordPress

Якщо ви хочете все ж мати фізичний файл sitemap.xml в корені, тоді вимкніть цей параметр, щоб оновити налаштування, натиснувши кнопку внизу Оновити карту сайту. Після цього в корені вашого ресурсу ви побачите два нових файлу: sitemap.xml.gz і sitemap.xml.

Карта сайту для WordPress

Архів sitemap.xml.gz — ні що інше, як стисла версія карти сайту. Якщо ви вважаєте його зайвим, тоді можна скасувати його створення, відключивши налаштування Створити стислу версію карти сайту.

Це все стосувалося фізичного файлу sitemap.xml. Якщо ж нас влаштовує генерування карти сайту на льоту, тоді залишаємо налаштування Динамічна карта сайту включеною. Зверніть увагу, що використання динамічної карти передбачає постійні посилання, про що вас і попереджає плагін відповідним повідомленням вгорі сторінки. Включіть їх в меню налаштувань сайту.

Карта сайту для WordPress

В іншому налаштування плагіна, думаю, вам зрозумілі. Можливості плагіна дозволяють задавати пріоритет, встановлювати частоту сканування, виключати з карти рубрики або сторінки і багато іншого. Дуже зручний інструмент. Думаю, на цьому ми можемо завершувати статтю. Обов’язково перевірте, чи доступна карта вашого сайту за адресою /sitemap.xml.