Історія жанру хоррор-ігор. Частина перша

278

Хоррори – цей жанр завжди був досить специфічний, адже не кожен готовий пройти таку гру від початку до самого кінця, особливо якщо вона зроблена дійсно на висоті. Однак, як і всі жанри в ігровому світі, хоррор ігри пройшли довгий шлях еволюції. Про те, що було перед Outlast, Slender man,The Evil Within та іншими сучасними хоррор іграми ми і поговорить.

Продовжуючи місяць жахів на СADELTA, сьогодні ми розповімо вам історію жанру хоррор.

Зародження жанру або ж «це взагалі хоч когось лякало?»

Предпериодом появи хорроров як таких можна вважати 80-ті. Для початку варто сказати, що тоді люди були менш розбещені, і більш вразливі і налякати їх було набагато легше. Тому те, що тоді називалося «ігри жанру жах», навряд чи можуть когось налякати сьогодні. Вони більше трималися на напрузі і геймплейний особливості.

Є такий жарт, що якщо у вас запитають, де вперше з’явилося те чи інше явище – завжди відповідайте стародавня Греція. У випадку з комп’ютерними іграми – відповідайте Японія. І у випадку з фільмами жахів це не виняток. Перші зачатки жанру були знайдені в грі Nostromo (1981), створеної японським студентом Акірой Якигучи.

Ви грали за людину, який повинен був втекти з космічного корабля, попутно збираючи квестові предмети і паралельно рятуючись від монстра. Надихався творець фільмом «Чужий». Шкода, але сьогодні крім цієї інформації та обкладинки нічого про гру не відомо. Однак, примітно, що основну концепцію використовують і сьогодні.

Далі в цьому ж році на Atari вийшла Haunted House. У ній ми ходили по будинку з примарами і збирали особливі урни. Щоб бачити їх і орієнтуватися в темряві гравець запалював сірника. Припасів і життів було мало, і саме із-за напруги від програшу в будь-який момент гра і чіпляла.

У 82-тому з’явилася Monster Maze 3D, де блукаючи по лабіринту, ми рятувалися від великого Тироназавра Рекса… Саме ця гра подарувала нам фішку відчуття переслідування, яка так чудово сьогодні виглядає в серії Amnesia.

У 1985 році на світ з’явилася гра для Commodore 64 The Rats, до якої вперше застосували термін horror games. Гра була текстовим хоррором, створеним за мотивами твору американського автора жахів Джеймса Герберта. У ній ми повинні були зупинити навалу на Лондон щурів, які харчуються людьми. Вона була певним симулятором мера, де ми керували поліцією, пожежниками, медиками, а іноді могли грати за когось із них, виконуючи квести.

Перші канони

В кінці 80-х і початку 90-х почали з’являтися хоррор ігри, в яких закріпилися свої чіткі канони жанру, такі як похмура атмосфера, погане озброєння і сильні вороги.

Перші ігри, які варто згадати – це Splatterhouse де ми боролися проти орди чудовиськ, а також Castalvania. Однак по справжньому знаковими для початку нового десятиліття стали дві гри, і перша – це Sweet Home.

Гра була адаптацією одного японського фільму жахів, і володіла такими особливостями як: маленький інвентар, сетинг в особняку з ящиками для зберігання предметів, монстри, а також величезна кількість загадок. Головним розробником гри був Токуро Фудзівара – людина, яка в майбутньому буде створювати Resident Evil і всі елементи Sweet Home перекочують потім в неї.

sweet home

Другим, напевно справді культовим і першим багато в чому стала Alone in the Dark заснована на творчості Лавкрафте. У 1924 році взявши під управління детектива Едварда Карнбі, ми відправлялися в один особняк вивчити антикварне піаніно. По прибуттю Едварда на місце господар здійснює самогубство, а сам будинок починає дивно поводитися: щось скрипить, стукає, і хтось дихає детективу в потилицю. Ми починаємо розслідування.

Саме в цій грі з’явилася статична камера, записки, практично беззахисний герой, сильні монстри від яких краще втекти – все це потім Capcom будуть називати своїми революційними механіками після виходу першої «рези».

У 1993 вийшло продовження, де Едвард, що вже став дослідником паранормального, шукає контрабандиста Одноокого Джека. У грі упор був більше зроблений на стрілянину ніж на загадки, проте гра знову стала хітом.

Alone in the Dark

Переддень нової ери

У 1994 році на світ з’явилася System Ѕһоск з киберпанковом сеттінгом. Все — починаючи від складного геймплея, напруженої атмосфери жаху зробило гру культової.

Наступна в нашому списку Clock Tower 95-того року стала напевно останньою грою, яка ознаменувала собою кінець епохи, коли хоррори знайшли свої канони і були готові зробити крок у бік масового споживача.

Гра за Дівчину по імені Дженіфер, ми опиняємося в дитячому притулку, де нас буде переслідувати моторошний 10 -річний хлопчик з величезними ножицями – син господаря цього притулку. Це був point and click хоррор з напруженою атмосферою, адже хлопчик міг з’явитися в будь-який момент. Крім того, в грі була цікава механіка страху — коли Дженіфер бачила хлопчика, страх починав збільшуватися і чим він вищий – тим більше вона переставала слухатися гравця. Також в грі була відмінна візуалізація.

Про те, як настала золота ера хоррор ігор ми розповімо в подальшому.

Джерело: http://megafaza.com.ua/