Інсайдер поділився великою інформацією про роботу платформи alder lake і терміни виходу плат b660 / h610

49

У міру наближення до анонсу процесорів intel 12-го покоління чуток про його характеристики та особливості стає все більше. На цей раз вельми цікавою інформацією вирішив поділитися користувач китайського сервісу bilibili. Само собою, як і у всіх витоках, інформація є непідтвердженою, але безумовно може зацікавити. Воєдино всі думки користувача вирішив зібрати і опублікувати ресурс tomshardware.

Отже, першими в продаж повинні надійти процесори core i5, core i7 і core i9 з розблокованим множником і відповідним літерним позначенням “k/kf”. Для даних процесорів виробники материнських плат спочатку випустять продукти на чіпсеті z690. Зі слів користувача, процесори з заблокованим множником і більш доступні материнські плати на чіпсетах b660 і h610 з’являться в січні 2021 року.

Також вказується, що в процесори alder lake може повернутися вбудований регулятор напруги fivr, що прийшов в поколінні haswell і скасований в поколінні skylake. Теоретично це може знизити вимоги до підсистеми живлення материнських плат.

Оптимальним в 12-му поколінні процесором інсайдер вважає шестиядерний core i5-12400, наділений технологією багатопоточності hyper-threading, але позбавлений малих ядер gracemont. Незважаючи на низьку тактову частоту в 4 ггц він повинен залишити далеко позаду процесори попередніх поколінь, такі як core i5-11400 і core i5-10400.

В повну силу процесори alder lake будуть працювати в середовищі windows 11, яка максимально ефективно взаємодіє з новим апаратним планувальником thread director, вбудованим в процесор. А ось на операційній системі windows 10, за словами інсайдера, процесори alder lake в іграх і програмах будуть задіяти тільки малі ядра gracemont. Відверто кажучи, це дивне твердження, адже воно означає повний провал нових процесорів в додатках при використанні windows 10. Хоча, з іншого боку, навряд чи власнику нової системи прийде в голову використовувати її не на windows 11, фактично створеної для alder lake. І навпаки, за твердженнями обізнаного користувача, в іграх, оптимізованих для windows 11, малі ядра gracemont будуть йти в сплячий режим, тому великі ядра golden cove матимуть ексклюзивний доступ до великого кешу l3.

Що стосується нового роз’єму живлення atx12vo, до якого з таким небажанням відносяться і виробники і користувачі, то компанія intel дійсно сподівалася на його масове поширення на нових платформах, проте хвилюватися не варто і більше 90% плат будуть використовувати старі роз’єми живлення.

Експерт також поділився відомостями щодо роботи оперативної пам’яті. Материнські плати lga1700 дійсно підтримуватимуть як пам’ять ddr5, так і ddr4. Однак плат, наділених неодновременной підтримкою відразу двох типів пам’яті, які ми бачили в минулому, вже не буде. Це пов’язано з тим, що система живлення у ddr5 переїхала на сам модуль пам’яті, а система живлення у ddr4 розташовується на материнській платі.

Пам’ять стандарту ddr4 з процесорами alder lake буде працювати в режимі gear1 на частоті 3600 мгц, з можливістю збільшення до 3866 мгц. Ddr5 за замовчуванням буде працювати тільки в режимі gear 2, тому, щоб побачити значущі відмінності від ddr4, частота ddr5 повинна дорівнювати або перевищити 8000 мгц. Режим gear 4 зможуть задіяти майбутні модулі пам’яті ddr5, частота яких буде стартувати з 10000 мгц.

Шина pcie 5.0 матиме всього 16 ліній (pcie 5.0 x16), які будуть пов’язувати процесор і основний слот для відеокарти. Слоти для пристроїв m. 2, залишаться обмежені швидкостями pcie 4.0. І хоча материнські плати amd показали, що використання pcie 4.0 призводить до істотного нагрівання чіпсета (“південного моста”), чіпи intel 600-ої серії не будуть сильно нагріватися і зможуть обійтися пасивним охолодженням.