База даних Joomla

265

Від автора: вітаю Вас, шановні читачі. В CMS Joomla база даних складається з величезної кількості різних таблиць. Відповідно у новачків виникає безліч питань з даної теми, наприклад, як створити базу даних, навіщо потрібні ті чи інші таблиці, що таке префікс і т. д. Тому в даній статті я постараюся привести відповіді на деякі з них.

Перед тим як ми перейдемо безпосередньо до Joomla, давайте визначимося з поняттям бази даних, бо, як показала практика, більшість початківців веб-майстрів, не знають що це таке.

Отже, база даних – це подана в певній формі сукупність самостійних матеріалів (статей, налаштувань, інформації про прикріплених файлах, даних користувачів необхідних для авторизації). При цьому збережені дані систематизуються таким чином, що б забезпечити найбільш зручний і швидкий доступ до них за допомогою деякого інтерфейсу. Відповідно програмне забезпечення, яке використовується для роботи з базами даних, називається Системою управління базами даних, або СУБД. Таким чином, всім відомий MySQL — це як раз і є система управління базами даних. Але вона не єдина, так як в даний час створено величезну кількість різних СУБД, при цьому принцип зберігання даних у кожної з них різний.

Створення бази даних Joomla необхідно виконати ще до її установки, використовуючи будь-який зручний для Вас спосіб. Наприклад, можна використовувати інструмент phpmyadmin, який встановлений практично на будь-якому хостингу і доступний у збірках програмного забезпечення, таких як Denwer, OpenServer Xampp і т. д.

База даних Joomla

На головній сторінці скрипта phpmyadmin Ви побачите вкладку “Бази даних” на якої, Ви отримаєте можливість створити нову базу даних.

База даних Joomla

Тобто додаєте назва і клацаєте по кнопці “Створити”. Після цього можна приступати до установки CMS.

Таблиці бази даних Joomla будуть створені безпосередньо під час установки, при цьому так само в них будуть додані певні початкові дані, які необхідні для роботи CMS.

Тепер Ви вже зможете відповісти на питання – як зайти в базу даних сайту Joomla? Відповідь проста, необхідно в інструменті phpmyadmin в лівій колонці клікнути по імені цікавить бази і на наступній сторінці Ви побачите її вміст. А значить, у відповідності з темою уроку переглянемо вміст бази даних Joomla.

База даних Joomla

Як Ви бачите створено просто величезна кількість таблиць, але це тільки в стандартному функціоналі, якщо ж встановити в систему додаткові розширення, то не виключено, що кожне з них встановить додаткові таблиці, які необхідні для роботи.

Під час встановлення Ви мабуть помітили полі “Префікс таблиць”, в якому за замовчуванням визначена рядок генерується випадковим чином. Тепер дану рядок Ви можете спостерігати в імені кожної таблиці. Зміст префікса досить простий – створення унікального імені для кожної таблиці, бо за великим рахунком, імена таблиць, без урахування префікса – стандартні і відомі практично всім, хто працював з Joomla. А значить, будь-який зловмисник може звернутися до тієї або іншої таблиці по імені, але якщо префікс генерується випадковим чином під час установки і додається до імені, по суті ім’я таблиці – це вже невідомий параметр. До того ж якщо в одну базу даних виконується установка таблиць для декількох копій Joomla, префікси допоможуть уникнути дублювання імен.

Тепер давайте коротко визначимося з призначенням основних таблиць бази даних джумла:

префикс_banners – інформація про доданих банерах (com_banners).

префикс_categories – дані про доданих категоріях (компонент com_content).

префикс_content – матеріали або статті Вашого сайту (компонент com_content).

префикс_extensions – дані про встановлені розширення

префикс_languages – встановлені мовні пакети.

префикс_menu_types – створені меню (компонент com_menu)

префикс_мепи – створені пункти меню (компонент com_menu)

префикс_иѕегѕ – зареєстровані користувачі в системі (компонент com_users)

І це тільки невелика кількість таблиць, що створюються при установці Joomla.

Відповідно, в процесі роботи над сайтом і установці різних розширень, так чи інакше, в базі даних може нагромаджуватися велика кількість різних даних, які не використовуються системою. Тому виникає питання – Як почистити базу даних Joomla 3? Відповідь, звичайно ж, напрошується сам – необхідно, використовуючи інструмент phpmyadmin, відкрити потрібну таблицю і видалити не використовується запис.

При цьому не потрібна інформація в таблицях бази даних може накопичуватися при використанні великої кількості різних розширень, які згодом видаляються з системи. В результаті видалення, деяка інформація з бази даних може не піти з різних причин, наприклад, таблиці конкретного компонента, який був вилучений і т. д. тобто для очищення таблиць бази даних, перше що потрібно зробити, це уважно подивитися на містяться в базі даних таблиці. Як правило ім’я таблиці, збігається з ім’ям встановленого компонента, а значить якщо компонент видалений, а його таблиці присутні в базі даних, значить вони повинні бути видалені.

База даних Joomla

Далі, у таблиці префикс_extensions – містить інформацію про встановлені розширення, тому якщо деяке розширення видалено, а запис про нього є, значить вона так само повинна бути видалена.

Власне простих рекомендацій часом буває цілком достатньо, що б очистити базу даних від не потрібної інформації. Більш ретельне очищення бази даних вимагає хороших знань CMS Joomla. Тому якщо Ви бажаєте вивчити структуру CMS та її API, Вам буде корисний наш новий курс Joomla-Професіонал: створення розширень для joomla.

Всього Вам доброго і вдалого кодування!!!