Адміністрування Joomla

409

Від автора: вітаю Вас, дорогий друже. Система управління контентом Joomla відрізняється від інших CMS дуже зручною і гнучкої панеллю керування адміністратора, яка дозволяє здійснювати адміністрування сайту на joomla швидко і легко. Але для початківця веб-розробника, різноманіття різних елементів управління, менеджерів і кнопок, може значно ускладнити процес розробки. Тому в даній статті я хотів би навести невеликий опис основних елементів панелі адміністратора CMS Joomla.

Що таке панель адміністратора?

Панель адміністратора Joomla або адмінка – це закрита частина системи управління контентом Joomla, яка надає спеціальні інструменти для налаштування, як окремих елементів, так і всієї СИСТЕМИ в цілому, а так само служить для створення і редагування вмісту сайту. Доступ в панель адміністрування Joomla дозволений тільки для авторизованих користувачів, у яких є відповідні права, таким чином, не всі користувачі мають право на відвідування закритого розділу CMS.

Щоб перейти в адмінку Joomla, необхідно в адресному рядку браузера, дописати до основного шляху сайту, рядок administrator.

Адміністрування Joomla

Далі вводимо логін і пароль, які були під час установки і натискаємо на кнопку “Увійти”.

Адміністрування Joomla

Після цього на екрані Ви побачите головну сторінку панелі адміністратора Joomla. Вгорі розташовується головне меню, яка надає доступ до стандартних менеджерам CMS, а також до встановлюваних розширень. Нижче в лівій колонці, розташовується панель швидкого доступу до деяких основних елементів адмінки, а по центру, відображаються останні додані матеріали і деяка системна інформація. При цьому вигляд головної сторінки, для користувачів з різними правами відмінний. Зараз я здійснив вхід від імені адміністратора, але якщо використовувати користувача з обмеженими правами, то вид адмінки зміниться.

Адміністрування Joomla

Тобто, якщо у користувача немає прав, на додавання контенту та налаштування CMS, то в головному меню не показуються відповідні елементи.

Основні налаштування

Адміністрування Joomla, починається з визначення основних налаштувань, доступ до яких можна отримати з головного меню (Система -> Загальні налаштування).

Адміністрування Joomla

Як Ви бачите, всі параметри розділені по окремих вкладках.

Адміністрування Joomla

На вкладці “Сайт” містяться параметри, за допомогою яких виконується настройка роботи сайту і деяких елементів CMS. Група параметрів – “Налаштування сайту”:

Назва сайту – назва сайту, яке відображається в шапці сайту.

Сайт вимкнений (offline) – використовуючи дану настройку, можна відключити роботу користувача частині сайту, таким чином доступ звичайним користувачам буде закритий, але адмінка буде працювати.

Показувати offline-повідомлення – повідомлення, яке буде відображатися, якщо сайт відключений.

Повідомлення при вимкненому сайті – користувальницьке повідомлення, яке буде відображатися, при вимкненому сайті.

Зображення при вимкненому сайті – зображення, яке буде показано, при вимкненому сайті.

Іконки швидкого редагування – ця настройка дозволяє, додати іконки швидкого редагування, модулів, або меню з користувацької частині сайту, при умові, що у користувача є відповідні права і шаблон підтримує цю можливість.

Редактор за замовчуванням – візуальний редактор, який використовується для додавання тексту.

CAPTCHA (за замовчуванням) – тип каптчі, використовуваної на відповідних сторінках сайту (реєстрація, відправка форми сторінки контактів).

Рівень доступу – рівень доступу за замовчуванням, для створюваних елементів.

Довжина списку за замовчуванням налаштування посторінкової навігації, тобто кількість елементів, що відображається на одній сторінці.

Обмеження стрічки новин – кількість елементів, що відображаються на стрічці новин.

E-mail стрічки новин – поштову скриньку, що використовується стрічкою новин.

Група “Налаштування метаданих” містить значення за замовчуванням, для відповідних мета-тегів сайту – description, keywords, robots і author. Так само в даній групі міститься перемикач “Показувати версію Joomla!”, який при активації в спеціальному мета-тег Generator, покаже версію використовуваної Joomla, що не рекомендується з міркувань безпеки. Група “Налаштування SEO” – містить налаштування для пошукової оптимізації CMS Joomla.

Включити SEF (ЧПУ) – включити підтримку людино-зрозумілих посилань. При цьому складні шляхи посилань, в яких передаються всі можливі параметри, замінюються, за певними правилами, певними псевдонімами, що дозволяє скоротити посилання і зробити її більш зрозумілою, як для людини, так і для пошукової системи.

Перенаправлення URL – цей параметр необхідно активувати, якщо Ви бажаєте прибрати рядок index.php з нових шляхів посилань. Але при цьому необхідно перейменувати файл htaccess.txt, який розташовується в корені вихідних файлів CMS, у файл .htaccess.

Додати суфікс до URL – при активації даної настройки, до шляху посилання, буде додаватися суфікс .html.

Аліаси в Unicode –Вибір режиму створення псевдонімів елементів сайту — транслітерація заголовка латинські символи або зберігання в кодуванні Unicode.

Включати назву сайту в заголовок сторінки – при активації даної настройки назва сайту буде додано до заголовка сторінки.

На вкладці “Система” містяться різні системні налаштування, налаштування виду кешування сторінок, включення режиму налагодження, а також налаштування сесій.

Адміністрування Joomla

Вкладка “Сервер” дозволяє виконати адміністрування Joomla 3 на рівні сервера, а саме: налаштування доступу до бази даних, налаштування відправки електронних повідомлень, налаштування FTP доступу, показу помилок, часового поясу і т. д.

Адміністрування Joomla

На вкладці “Права” Ви можете налаштувати права доступу для різних груп користувачів.

Адміністрування Joomla

Отже, основні налаштування CMS Joomla ми з Вами розглянули, тепер давайте поговоримо про менеджерів.

Основні менеджери CMS

Менеджер, це невеликий розділ панелі адміністратора, який дозволяє створювати, редагувати, видаляти та настроювати різні елементи сайту: меню, матеріали, модулі і т. д.

Тепер давайте розглянемо деякі основні менеджери CMS. Отже, найбільш важливий менеджер – це менеджер користувачів, який використовується для створення нових користувачів, груп, а також рівнів доступу.

Адміністрування Joomla

Зверніть увагу, всі додані користувачі відображаються в даному менеджерові, при цьому ім’я користувача відображається як посилання на сторінку редагування. Для створення нового користувача, необхідно клікнути по кнопці “Створити”.

Адміністрування Joomla

Пункт головного меню “Матеріали” надасть Вам доступ до менеджера матеріалів, використовуючи який, Ви зможете додати необмежену кількість різних матеріалів, які будуть публікуватися на сторінках користувача частини.

Адміністрування Joomla

При цьому, створювані матеріали можна розділити за категоріями необмеженого рівня вкладеності.

Пункт головного меню “Меню”, відкриває доступ до менеджера меню, завдяки якому Ви зможете створити різні меню для Вашого сайту і відповідно прив’язати до кожного з них різні пункти (посилання). Після створення меню для відображення його в користувальницької частині сайту, необхідно створити відповідний модуль. Модуль – це спеціальний елемент, який відображає необхідну інформацію в доступних позиціях шаблону. Модулі створюються в менеджері модулів, доступ до якого можна одержати з головного меню (Розширення->Менеджер модулів).

Додаткові розширення, які значно розширюють стандартний функціонал CMS Joomla, можна встановити, використовуючи менеджер розширень (Розширення->Менеджер розширень).

Як Ви бачите для системи управління контентом джумла адміністрування – це важлива і відповідальна задача, яка здасться досить складною новачкам, але приділивши даній темі деякий кількість часу і вивчивши кожен елемент панелі адміністратора, Ви побачите, що все досить просто і легко.

На цьому короткий екскурс в тему адміністрування CMS Joomla завершений. Якщо ж Ви бажаєте вивчити дану тему більш детально та навчитися професійно працювати з цією CMS, Вам буде корисний наш курс Joomla-Майстер. З нуля до преміум шаблону.

Всього Вам доброго і вдалого кодування!!!